Sobotka tvrdě do Zemana: Šíří nenávist, naštval celou ČSSD

Premiér k Albertovu

Sobotka tvrdě do Zemana: Šíří nenávist, naštval celou ČSSDNOVÉ
Miloš Zeman s Martinem Konvčikou a Markem Černochem 17. listopadu na Albertově zpívali státní hymnu. Foto: Reprofoto: Česká televize
1
Domov

Echo24

Prezident by neměl vystupovat na akci xenofobní sekty šířící nenávist, řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v rozhovoru pro páteční Hospodářské noviny (HN). Miloš Zeman se podle něj projevem 17. listopadu na pražském Albertově po boku představitelů extremistického Bloku proti islámu zařadil mezi populisty, kteří parazitují na obavách lidí z Islámského státu a migrační krize. Zeman oponuje, že jeho projev islamofobní nebo nenávistné formulace neobsahoval.

„Nejvyšší ústavní činitel země, která má hlubokou humanistickou a demokratickou tradici, by neměl vystupovat na shromáždění xenofobní sekty, které bylo naplněno šířením intenzivní nenávisti,“ řekl deníku Sobotka. Zeman podle něj účastí na akci na Albertově legitimizuje šíření extrémní xenofobie a nenávisti.

Podle Sobotky rozzlobilo prezidentovo vystoupení nejen jeho, ale celou ČSSD, včetně levicově konzervativního křídla, které Zemana dlouhodobě podporuje. „V současné chvíli jsme všichni v sociální demokracii na pana prezidenta strašně naštvaní za to, co udělal,“ řekl premiér.

Zeman Sobotkova slova odmítl. „Je dobré si přečíst můj projev a nenajdete v něm jedinou islamofobní, nenávistnou formulaci. Najdete v něm naopak výzvu k toleranci, k dialogu, ale také k tomu, abychom nenálepkovali své názorové odpůrce. To pan premiér učinil, a já si myslím, že dobrý premiér by tak jednat neměl,“ uvedl prezident pro HN.

Blok proti islámu, jehož představitelé Zemana doprovázeli při vystoupení na Albertově, zastává negativní postoj k muslimským uprchlíkům a odmítá jejich přijímání. Příznivci uskupení vyzývají k úplnému vytlačení muslimů z Česka. Na několika letošních akcích zaměřených proti islámu se objevili příznivci neonacistických či krajně pravicových organizací.

Zemana za vystoupení na Albertově u příležitosti výročí 17. listopadu už kritizoval ministr pro legislativu a lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD), podle kterého Zeman pomáhá vytvářet podhoubí pro fašizaci české společnosti. Některé výroky hlavy státu jsou xenofobní a islamofobní a vytvářejí ve společnosti strach, řekl také. Podle pětice europoslanců za lidovce a TOP 09 a Starosty se Zeman veřejnou podporu fašizujícímu hnutí vzdaluje demokratickým hodnotám.

Čtěte také: Podporujete fašizující hnutí, píše Zemanovi pět europoslanců

Nehoráznost, hanba, pošlapání Listopadu. Politici kritizují Zemana