Špičky EU na vojenské přehlídce v Pekingu nebudou

Oslavy konce války

Špičky EU na vojenské přehlídce v Pekingu nebudouNOVÉ
Pekingské náměstí Tchien-an-men Foto: Ilustrační foto: Zhao jian kang / Shutterstock.com
1
Svět
Sdílet:

Vysocí představitelé Evropské unie se s největší pravděpodobností nezúčastní zářijové vojenské přehlídky, kterou se Čína chystá uspořádat v Pekingu u příležitosti výročí ukončení druhé světové války v Asii. Podle agentury Reuters to uvedl velvyslanec EU v Číně. Dodal rovněž, že je znepokojen tím, jaké poselství zmíněná akce vyšle ostatním zemím regionu i celému světu. 

Čína zatím oficiálně nezveřejnila, které země na přehlídku plánovanou na 3. září pozve. Čínská vláda nicméně naznačila, že zřejmě zašle pozvánku představitelům západních zemí, které bojovaly ve válce po boku Číny. 

Čtěte také: Zeman oslaví konec války i v Číně. Putin jede taky

Účast na přehlídce již potvrdilo Rusko. Právě přítomnost ruského prezidenta Vladimira Putina a ruské armády je ale podle diplomatů jedním z důvodů, proč se budou západní vlády zdráhat své reprezentanty do Pekingu vyslat. 

Čínský prezident Si Ťin-pching se zúčastnil v květnu v Moskvě přehlídky k 70. výročí konce druhé světové války v Evropě. Západní vůdci tuto událost bojkotovali kvůli ruské roli v krizi na Ukrajině. 

Citlivou záležitostí je také místo konání čínské přehlídky, kterým je centrální pekingské náměstí Tchien-an-men. Na tomto náměstí čínská armáda v roce 1989 krvavě potlačila prodemokratické protesty. 

Velvyslanec EU Hans Dietmar Schweisgut rovněž uvedl, že není jisté, zda přehlídka podpoří poválečné usmíření mezi někdejšími nepřátelskými zeměmi, nebo zda naopak posílí zášť. Očividně tím narážel na pokračují spory mezi Japonskem a Čínou, která vytýká Tokiu nedostatečnou ochotu přijmout odpovědnost za válečné zločiny minulosti, i na spory Pekingu s dalšími sousedními státy o území ve Východočínském a Jihočínském moři. 

„Nemohu mluvit za druhé, ale považuji za nepravděpodobné, že by se nejvyšší představitelé institucí Evropské unie (vojenské přehlídky v Pekingu) zúčastnili,“ řekl Schweisgut novinářům. Řada evropských vůdců byla pozvána, ale zatím nebyla přijata žádná rozhodnutí, konstatoval vyslanec. „Máme obavy, jestli tato událost zahrnující také vojenskou přehlídku skutečně vysílá poselství usmíření. Bude tato událost základem pro posílení míru v oblasti a ve světě, anebo dále rozdmýchá zášť?“ dodal Schweisgut. 

Pro čínského prezidenta to bude první vojenská přehlídka od jeho nástupu do funkce šéfa čínské komunistické strany a vrchního velitele armády koncem roku 2012 a od jeho jmenování hlavou státu počátkem roku 2013. 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články