Stalinův vnuk zpochybnil ruskou vinu za Katyň. Soud prohrál

Masakr v Katyni

Stalinův vnuk zpochybnil ruskou vinu za Katyň. Soud prohrálNOVÉ
Svět

Echo24

Vnuk sovětského diktátora Josipa Stalina v pondělí prohrál soudní spor, v němž zpochybňoval ruskou vinu za masakr Poláků v Katyni v roce 1940. Obětí masového vraždění, které Stalin schválil, se v Katyni u Smolenska stalo 22.000 Poláků, včetně důstojníků, intelektuálů, duchovních a policistů. Rusko dlouho vinu za masakr popíralo.

Jevgenij Džugašvili, potomek nejstaršího Stalinova syna Jakova, zažaloval autory ruské učebnice historie za pasáž o katyňském masakru. Podle Stalinova vnuka „autoři popírají vinu vojáků nacistického Německa za masové vraždy v Katyni a lživě tvrdí, že střelba v katyňském lese byla schválena politbyrem ÚV VKS(b) (sovětských komunistů)“. Názory autorů učebnice jsou prý založeny na zfalšovaných dokumentech.

Rusko popíralo odpovědnost za katyňský masakr až do počátku 90. let minulého století a vinu svalovalo na nacistický wehrmacht. Po přiznání viny Moskva zveřejnila i rozhodnutí o zastřelení Poláků, které vydalo sovětské vedení.

Žalobu Jevgenije Džugašviliho už v září odmítl moskevský soud první instance. Dnes odvolací soud rozhodl, že text učebnice zůstane nezměněn, a odvolání zamítl.

Čtěte také: 1956: Krvavý základ gulášového socialismu