Kancléř Mynář si koupil v Praze vilu od Janouškova advokáta

Kancléř bez prověrky nakupuje

Kancléř Mynář si koupil v Praze vilu od Janouškova advokátaAKTUALIZOVÁNO
Vratislav Mynář zakoupil prvorepublikovou vilu Foto: wikipedia.org
Domov

Echo24

Zemanův kancléř Vratislav Mynář si pořídil rozlehlý prvorepublikový dům v pražských Strašnicích. Cenu nemovitosti hradní zaměstnanec nesdělil, podobné se ale pohybují i v řádu až desítek milionů korun. Server Aktuálně.cz odpoledne uvedl, že Mynář za dům zaplatil 5,5 milionu korun, aniž by si bral hypotéku.

Pozemek, na kterém dvoupatrová vila stojí, má podle smlouvy 141 metrů čtverečních, kolem ní je zahrada o výměře 591 metrů čtverečních.

„Hradil jsem ji z peněz, které jsem si vydělal dávno předtím, než jsem se stal kancléřem,“ odpověděl Mynář na otázku Blesku ohledně ceny a financování celého domu. Podobně honosná sídla se v této oblasti dají pořídit za několik milionů ale i za více než 20 milionů. Blesk uvádí, že Mynář vilu koupil pro svou těhotnou přítelkyni Alexandru Noskovou.

Server Motejlek.com upozornil, kdo byl prodejcem nemovitosti. Dům kancléři podle serveru prodal pražský advokát Vít Široký, který je mimo jiné obhájcem lobbisty Romana Janouška.

Server Aktuálně.cz uvedl, že hradní kancléř si na koupi domu nemusel brát hypotéku a zaplatil za něj jediným převodem na účet advokátní úschovny kanceláře, ve které Široký pracuje. Advokát transakci komentovat nechtěl: „Proč bych vám měl podávat nějaké informace o sobě? Jste normální? Tohle mi přijde naprosto absurdní,“ řekl Široký serveru. 

Mynář: Chci zachovat prvorepublikový duch

Vilu teď čeká rekonstrukce, která prý potrvá minimálně několik měsíců. „Jsme na začátku, musí se udělat projekt. Rád bych, aby se zachoval duch prvorepublikové vily. Nic nechceme uspěchat a je to i o penězích,“ řekl Mynář. 

Zápis do katastru nemovitostí byl proveden 23. prosince. Dům se nachází ve vilové čtvrti Strašnic v ulici Slunečná. „Každý chlap má zasadit strom, postavit dům a zplodit syna nebo dceru,“ komentoval pro Blesk Mynář, on sám prý ale ruku k dílu nepřiloží.

Přestože je Mynář kancléřem prezidenta Miloše Zemana už téměř dva roky, stále nemá bezpečnostní prověrku. Už v prosinci 2013 přitom požádal Národní bezpečnostní úřad o prověrku na stupeň přísně tajné. Není však jisté, zda ji kvůli své minulosti v byznysu vůbec někdy dostane. Podle zdrojů z Hradu se kvůli chybějící prověrce pod Mynářem houpe židle. Nahradit by jej mohl bývalý šéf Úřadu vlády a současný ředitel analytického odboru na Pražském hradě Radek Augustin (SPO).

Čtěte také: Zeman řeší kancléře. Mynáře možná nahradí Augustin