2 Nový hradní kancléř?

Zeman řeší kancléře. Mynáře možná nahradí Augustin

NOVÉ

Bývalý šéf Úřadu vlády a současný ředitel analytického odboru na Pražském hradě Radek Augustin (SPO) je žhavým kandidátem na post kancléře prezidenta Miloše Zemana. Pod současným kancléřem Vratislavem Mynářem se podle zdrojů z Hradu kývá židle kvůli chybějící bezpečnostní prověrce. Rozhodnutí o výměně by mohlo padnout v několika nejbližších týdnech.

Spekulace, že bude muset kancléř Vratislav Mynář opustit svou funkci, se objevují posledních několik měsíců. Problémem je hlavně chybějící bezpečnostní prověrka, jejíž získání se Mynářovi protahuje a není jasné, zda ji kvůli své minulosti v byznysu vůbec někdy dostane. Novinkou ale je, že o změně na postu kancléře teď vážně mluví i lidé z blízkého okolí prezidenta.

Diskuze se rozvířily poté, co MF DNES začátkem prosince informovala o tom, že by se novým kancléřem mohl stát Radek Augustin nebo někdejší brněnský primátor Roman Onderka (ČSSD).

„Onderka je falešná stopa, hloupost. To druhé jméno je jiná věc. O Radku Augustinovi se mluví, zvládl by to. Rozhodnutí ale bude čistě na prezidentovi. Intenzivně to řeší,“ řekl deníku ECHO24.cz zdroj blízký prezidentovi.

Stejné spojení, tedy že Zeman celou věc „intenzivně řeší“, přitom použil i další zdroj z Hradu. Podle něj už je výměna daná a proběhnout má během několika týdnů. Záleží jen na tom, kdo Mynáře nahradí.

‚Radek by to profesně zvládl‘

Augustin, šéf Strany práv občanů v Olomouckém kraji, má vystudovaný obor historie s rozšířenou výukou jazyků na univerzitě v Opavě a za premiéra Jiřího Rusnoka vedl Úřad vlády. Vzdělání i praxi tedy má. Augustin je navíc dlouhodobě členem party lidí kolem Martina Nejedlého, která v minulých letech ovládala prezidentovy Zemanovce. A blízko k hlavě státu má i dnes, což je důležité. Na důležitou pozici kancléře by se jen těžko mohl dostat neprověřený člověk bez důvěry.

Na analytickém odboru se Augustin stará o shromažďování informací z politiky a byznysu, vypracovává podklady pro vystoupení prezidenta a spadá pod něj i styk s veřejností. Je to právě jeho odbor, který řeší propad důvěry v českého prezidenta.

„Radka Augustina jsem viděl naposledy včera na konferenci v Olomouckém kraji. Mám ho zařazeného jako kvalitního člověka, který by něco takového profesně zvládl. Já ale o žádné výměně nic nevím,“ hodnotí Augustina šéf SPO Jan Veleba.

Poslední, ale ve světle současné praxe možná nejdůležitější věcí, která mluví pro Augustina, je, že disponuje bezpečnostní prověrkou. A Zemanovi by tak odpadla řada problémů, které má s Mynářem.

Čtěte také: Mynářovo čekání na prověrku: nějak se to komplikuje

Na druhou stranu ani zdroje z Hradu nejsou jednotné. Zatímco jedni mluví o výměně jako o hotové věci a Mynářovi dávají ve funkci kancléře poslední týdny, podle jiných jde pouze o drby a „přání několika jednotlivců“.

Hradní kancelář je totiž dlouhodobě rozhádaná. A v ovzduší všeobecné nedůvěry je samozřejmě velký prostor na intriky. Mluvčí Hradu nechce spekulace o Mynářově konci komentovat. Kancléř má prý dostatek času a vše záleží na NBÚ. Na otázku, zda výměna nepřijde v nejbližších týdnech, se smíchem odpověděl: „V nejbližších týdnech nás čeká vánoční poselství prezidenta.“

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.