Každých 60 sekund musí jedna rodina v Sýrii opustit svůj domov

UPRCHLÍCI VE VLASTNí zemi

Každých 60 sekund musí jedna rodina v Sýrii opustit svůj domovNOVÉ
Nově příchozí: Ženy, děti a prádlo vedle stanů. Dadaab, Keňa, prosinec 2008. Ve třech táborech v Dadaabu, které byly postaveny pro 90 000 osob, nyní bydlí zhruba 250 000 somálských obyvatel, což z něj činí jedno z největších a nejpřeplnějších zařízeních tohoto druhu na světě. Počty zásob, jako jsou pitná voda či jídlo, se kvůli přelidnění dramaticky snižují. Až 400 rodin se dělí o jeden přístup k pitné vodě. V táboře již není místo pro další stany a nově příchozí tedy musí sdílet přístřešky s ostatními uprchlíky. Foto: © UNHCR/E. Hockstein
3
Svět
Sdílet:

Rekordní číslo. 33,3 milionů lidí muselo do konce roku 2013 opustit svůj domov. Nejvíce tzv. vnitřně vysídlených osob je v Sýrii, kde musí ze svého domova uprchnout každých 60 sekund jedna rodina. Ǔdaje vychází z aktuální zprávy centra pro vnitřní uprchlíky IDMC.

„Všichni bychom měli být těmito čísly znepokojeni,“ říká vysoký komisař OSN pro uprchlíky António Guterres. Trend vnitřního vysídlování neustále roste. Od loňského roku došlo k nárůstu o 4,5 milionu. Na konci roku 2013 se číslo vyšplhalo na rekordních 33,3 milionů. 63 % těchto lidí pochází pouze z pěti zemí – Sýrie, Kolumbie, Nigérie, Demokratické republiky Kongo a Súdánu. Zprávu dnes vydal Internal displacement monitoring centre (IDMC). Centrum monitoruje vnitřní vysídlení od roku 1998.

Vnitřně vysídlené lidi definujeme jako osoby, které byly nuceny opustit svůj původní domov a uchýlit se v rámci svého státu do jiné oblasti, a to zejména z důvodu vojenského konfliktu, násilí, porušování lidských práv, výskytu přírodních katastrof či katastrof způsobených člověkem. Není možné je označit za uprchlíky, protože nepřekročili hranice své země.

Situace je nejhorší v Sýrii, kde už od dubna roku 2011 probíhá občanská válka. Tento konflikt zůstává nadále největším a nejrychleji se rozvíjejícím na světě. Denně je vnitřně vysídleno 9500 osob. V přepočtu to znamená, že jedna rodina v Sýrii musí utéct každých 60 sekund.

Čtěte také: Povstalci vyklízejí Homs. Na dalších místech Sýrie se stále bojuje

Druhá v pořadí je Demokratická republika Kongo. Dlouhodobě se řadí mezi desítku zemí s největším počtem obyvatel žijících pod hranicí chudoby. Důvodem vysokého vysídlování jsou různé konflikty, včetně dvou konžských válek. V roce 2013 to byly také komunální a pozemkové spory a násilí ze strany státních a nestátních ozbrojených skupin.

Situace je kritická také ve Středoafrické republice. Drtivá většina vysídlených osob musela opustit domov kvůli stupňujícím se konfliktům a politickému násilí v roce 2013.

Čtěte také: Dalších 30 mrtvých, násilnosti v Africe nekončí

Problém vnitřně vysídlených osob je ještě větší než problém uprchlíků. Neexistuje totiž žádný komplexní právní rámec, který by situaci těchto osob řešil. Mezinárodní uprchlické právo řeší situaci lidí na útěku, kteří překročili hranice svého státu. Za vnitřně vysídlené osoby tak nese odpovědnost stát, jehož jsou občany. Mezinárodní organizace mohou v případě vysídlených osob zasahovat pouze se souhlasem dané země. 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz