Elitní policisté kradou a podvádí

Zní to jako hodně bizarní příběh. Bohužel z něj jako plagiátor a podvodník vychází elitní policejní útvar ÚOOZ, vyšetřující většinu velkých hospodářských a korupčních kauz včetně případu Nagyová, který shodil vládu a rozložil politiku. Je to právě ten útvar, z jehož výsledků nemalá část znechucené společnosti očekává katarzi.

Městský soud v Praze ve čtvrtek rozhodl, že se ministerstvo vnitra musí omluvit studentu práv Martinovi Richterovi za to, že policie část obvinění v kauze Opencard opsala z jeho studentské práce. Pikantní je, že dotčený student je synem bývalého náměstka primátora a radního Pavla Richtera (TOP 09). ÚOOZ intelektuálně vyraboval jeho argumentaci pro hromadné obvinění pražských radních mezi nimi i současného primátora Tomáše Hudečka (TOP 09) a jeho předchůdce Bohuslava Svobodu (ODS).

Soudce si v usnesení ÚOOZ podal docela ostře. Policista sepisující obvinění podle něj použil text protizákonně, bez svolení autora a „způsobem vzbuzujícím klamavý dojem, že autorské dílo je výsledkem pečlivého uvážení policejního orgánu“. Nešlo o výpůjčku jedné věty nebo pár slov, ale tří normostran, což byla fakticky pětina celého obvinění a hlavní část argumentace. A to ve velmi sporné kauze, kde jsou obviněni radní, kteří už jen hasili pochybná rozhodnutí předchozí politické garnitury, která Opencard rozjela.

Martin Richter psal o trestní odpovědnosti zastupitelů za hlasování. Loni na jaře policisté obvinili radní. Student práv si pročítal obvinění svého otce a slova mu byla velmi povědomá. "Zarazilo mě, že jsem četl vlastní věty a formulace z mé studentské práce. Nicméně jsem shledal s ročním odstupem, jak jsem získal nové zkušenosti, že je velice obecného rázu a že si nemyslím, že je pro praxi použitelná. Nicméně části v obvinění jsou doslovně zkopírované," uvedl.

Práci sepsal Martin Richter v roce 2012, tedy rok před obviněním radních, v rámci vědeckého semináře s názvem Trestní odpovědnost zastupitelů za hlasování. Tato studie byla poté odevzdána do soutěže Studentská vědecká a odborná činnost a následně volně přístupná na webové stránce fakulty.

Richterův právník podal na policistu ÚOOZ trestní oznámení. Generální inspekce bezpečnostních sborů ho ale odložila, protože v jednání policisty elitního útvaru neviděla trestní čin ani přestupek. Martin Richter se nedal a pokračoval u civilního soudu. Ten mu dal v první instanci, zatím nepravomocně za pravdu. „Nežádal jsem nic jiného, než aby stát uznal, že policie jednala nezákonně a že by takto postupovat neměla.“ Detektivové podle něj ze studentské práce a téma trestněprávní odpovědnosti zastupitelů jen slepě opsali tři normostrany místo toho, aby se případem skutečně zabývali. „Chtěli zřejmě vzbudit dojem, že je text obvinění propracovaný a že jeho přípravou strávili hodně času.“

Teď alespoň víme, že v nejcitlivějších politických kauzách se obviňuje podle zastaralých studentských seminárek. Důvěra značné části veřejnosti k policistům a žalobcům je zatím stále značná. Těch lapsů a velkolepých kauz, k nimž nemají pořádně nabito důkazy, ale bohužel přibývá. Vrcholem bude, až se ukáže, že olomoučtí žalobci v čele s Ivo Ištvanem nemají žádné tvrdé důkazy v kauze Nagyová. Vyšumění může přinést další a výrazně hlubší frustraci společnosti, která může přivést k moci ještě podivnější spolky, než vynesla antikorupční vlna loni v loňských volbách.

Bod, kdy lidí přestávají věřit ve spravedlnost, je začátkem šikmé plochy k hlubokému rozkladu. Dobrou zprávou je, že zatím je stále spoleh na soudy. Značná část médií tiskne obvinění policistů jako písmo svaté, o němž se nepochybuje a nediskutuje. Orgány činné v trestním řízení zatím není ve zvyku příliš kritizovat. Jak jsme viděli v případě Richter, i Generální inspekce raději případ mířící na elitní útvar v elitní kauze „zamete“.

/
analytička

Zabývá se politikou a ekonomikou. Těmto tématům se věnovala ve všech hlavních denících. Pracovala jako redaktorka a vedoucí ekonomické rubriky MF Dnes. Poté vedla ekonomickou rubriku týdeníku Respekt. Od roku 2003 do roku 2009 byla hlavní analytičkou Hospodářských novin. Stejnou pozici zastávala od roku 2009 do října 2013 v Lidových novinách. Pravidelně komentuje ekonomiku pro Český rozhlas a Českou televizi.

Názory Více

Online zprávy Více

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.