Obamova sebechvála: Že mě Putin přelstil? A co zhroucení rublu?

UKRAJINSKÁ KRIZE

Obamova sebechvála: Že mě Putin přelstil? A co zhroucení rublu? 1
Svět

Echo24

Americký prezident Barack Obama nesouhlasí s názorem, že se v souvislosti s ukrajinskou krizí nechal přelstít svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. V předtočeném rozhovoru pro televizi CNN zdůraznil, že Putin nyní čelí  „obrovskému hospodářskému poklesu“.

Prezident USA odmítl, že je Putin výborný taktik a že kromě Obamy samotného dokázal přelstít i celý Západ. ,,Právě teď je (ruský prezident) svědkem zhroucení své měny, vážné finanční krize a obrovského hospodářského poklesu,“ řekl Obama v rozhovoru, který se uskutečnil v pátek. ,,To nevypadá, že by byl někým, kdo doběhl mě nebo Spojené státy," podotkl prezident.

USA a Evropská unie uplatnily proti Rusku sérii ekonomických sankcí, které hlavně s poklesem cen ropy, hlavního ruského vývozního artiklu, způsobily Moskvě v posledních měsících vážné hospodářské potíže.

Čtěte také: Ruské obchody ohlásily zdražování. Lidé kupují, co se dá

Dalším tématem, ke kterému se Obama v rozhovoru pro CNN vyjádřil, byly vztahy s Kubou. Americký prezident plán normalizace vztahů s Kubou, který podle něj dává Washingtonu šanci ovlivnit dění na tomto ostrově v době očekávané generační obměny ve vedení země, obhajoval. Zároveň odmítl kritiku těch, kteří ho obviňují z ustupování diktaturám. 

Obama zopakoval, že půl století trvající snaha svrhnout režim bratrů Castrových pomocí izolace nezabrala. Jeho vláda zároveň zvažuje, zda Kubu vyškrtnout z amerického seznamu zemí podporujících terorismus s tím, že dosavadní stav komplikuje další sblížení s ostrovním státem.

Nyní 88letý Fidel Castro na ostrově vládl od roku 1959 do roku 2006, kdy kvůli zdravotním potížím předal otěže moci svému bratru Raúlovi. Tomu je nyní 83 a dá se očekávat, že brzy předá moc opět někomu mladšímu. Raúl také za své vlády začal zmírňovat komunistický režim zejména v ekonomické oblasti. Po ohlášeném sblížení s USA tento týden slíbil propuštění politických vězňů.

Čtěte také: Konec Castrovy éry? USA a Kuba navazují vztahy a propouští vězně