Konec Castrovy éry? USA a Kuba navazují vztahy a propouští vězně

AMERICKO-KUBÁNSKÉ VZTAHY

Konec Castrovy éry? USA a Kuba navazují vztahy a propouští vězněAKTUALIZUJEME 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Mezi Spojenými státy americkými a Kubou začíná nová kapitola. Americký prezident Baracka Obama to ve středu řekl ve svém projevu. Oteplení vztahů zdůvodnil malou úspěšností a zastaralostí dosavadní konfrontační politiky. Oznámil, že Spojené státy znovu otevřou na Kubě svoje velvyslanectví. Také uvedl, že chce v nejbližší době jednat o zrušení hospodářského embarga. Kubánský režim současně propustil 53 politických vězňů, kvůli nimž byl USA často kritizován. 

Obama uvedl, že USA vždy podporovaly lidská práva na Kubě a součástí toho byla také politika vůči této zemi. Sankce podle amerického prezidenta nebyly výhodné ani pro jednu stranu. „Málo efektivní sankce pouze poskytovaly Kubě záminku dále porušovat lidská práva. Ani Američané ani Kubánci netěží z těchto politických rozhodnutí,“ uvedl Obama.  

„Nekompromisní americká politika vůči Kubě v posledních desítkách let měla nepatrný vliv,“ řekl Obama v přímém televizním projevu z Bílého domu. „Izolace nezafungovala,“ podotkl. Normalizace vztahů s Kubou "ukončí překonaný přístup" v dosavadní politice vůči ostrovnímu státu.

Obama chce zrušit embargo

Obama oznámil, že svému ministrovi zahraničí Johnu Kerrymu dal za úkol, aby o normalizaci vztahů začal jednat s kubánskými představiteli. Přitom vyjádřil přesvědčení, že USA mohou více pomoci kubánskému lidu, když budou přímo jednat s kubánskou vládou. Pro americké občany to zároveň podle prezidenta znamená, že budou moci snadněji cestovat na Kubu. Obama hovořil i o rozšíření obchodních styků a otevření internetové komunikace. 

Šéf Bílého domu uvedl, že bude jednat s Kongresem o zrušení dosavadního embarga uvaleného na Kubu před desítkami let. V obou komorách ovládaných republikány ho ovšem očekávají vážné potíže. Šéf republikánů ve Sněmovně reprezentantů John Boehner již podotkl, že revize či normalizace vzájemných vztahů není možná bez toho, aby si kubánský lid užíval svobody. Obamův krok označil za další ze série „bezduchých ústupků“ diktátorům.

Obama zdůraznil, že Kuba musí podnikat ekonomické reformy a zlepšovat stav lidských práv. Připustil, že jeho rozhodnutí sblížit se s Kubou neuspokojí mnohé lidi, zejména bojovníky za demokracii. Prohlásil, že jejich postoj respektuje, ale je přesvědčen, že při prosazování demokratických principů je třeba zkusit jiný přístup.

Propuštění vězňů

Kuba již dříve ve středu propustila pět let vězněného Američana Alana Grosse, za což USA pustily na svobodu trojici vězněných Kubánců. Pětašedesátiletého Grosse kubánský režim zadržoval od roku 2009. Američan si na Kubě odpykával patnáctiletý trest vězení. Kubánský soud mu ho vyměřil za údajný pokus zřídit na ostrově nelegální internetovou službu. 

„Obamovo rozhodnutí propustit vězněné Kubánce si zaslouží respekt našeho lidu. Kuba je připravena k dalším sbližovacím krokům,“ reagoval na projev amerického prezidenta kubánský vůdce Raúl Castro.  

Čtěte také: Kuba propustila Američana Grosse zadržovaného na ostrově pět let

Americký prezident Barack Obama již v úterý telefonicky hovořil s kubánským vůdcem Raúlem Castrem o možnostech zlepšování vzájemných vztahů. Obama prý mluvil v úterý s Castrem více než 45 minut. Telefonát, který je prvním podobně významným rozhovorem vůdců obou zemí od roku 1961, navazuje na více než rok trvající tajná vyjednávání mezi americkými a kubánskými činiteli. 

Kuba je připravena přijmout společné kroky s USA k normalizaci vzájemných vztahů. Uvedl to dnes kubánský vůdce Raúl Castro po úterním historickém telefonátu s americkým protějškem Barackem Obamou. Rozhodnutí šéfa Bílého domu propustit vězněné Kubánce si zaslouží respekt kubánského lidu, řekl Castro.
„Navrhli jsme spolu s USA přijmout společná opatření k normalizaci vzájemných vztahů, která budou založená na principech mezinárodního práva a na Chartě OSN,“ prohlásil Castro v televizním projevu, který pronesl ve stejném čase jako Obama. Podle Castra je pro kubánskou stranu zásadní věcí vyřešení přes půlstoletí trvajícího amerického obchodního embarga, na jehož případných změnách se však oba vůdci nedohodli. 

Podle jednoho z amerických představitelů sehrál klíčovou roli v historickém sblížení obou zemí papež František. Oba lídry prý letos dopisem vyzval k podobnému kroku, Vatikán navíc hostil delegace obou zemí, které tu dojednávaly podrobnosti dohody. 

Nepřátelské vztahy mezi USA a Kubou panují od roku 1959, kdy se po převratu chopili v ostrovní zemi moci komunisté vedení Fidelem Castrem. Kuba se nyní především snaží dosáhnout zrušení americké obchodní blokády, která má zničující vliv na její bídnou ekonomickou situaci. Republikáni již dnes vyhlásili, že sbližování vztahů s nedemokratickou zemí budou blokovat. USA uvalil na Kubu hospodářské embargo na začátku 60. let. 

Čtěte také: Výroky členů NATO si nezadají s esesáky, píše Castro

Sdílet:

Hlavní zprávy