Výroky členů NATO si nezadají s esesáky, píše Castro

Výroky členů NATO si nezadají s esesáky, píše CastroNOVÉ
Svět

Echo24

Bývalý kubánský prezident Fidel Castro přirovnal výroky členů NATO k nacistické skupině SS a obvinil USA s jeho spojenci z podněcování zahraničních konfliktů. Podle Castra přispěly Spojené státy velkou měrou i ke vzniku Islámského státu, informoval deník Russia Today.

„Mnoho lidí je ohromeno, když slyší výroky některých evropských mluvčí Severoatlantické aliance, kteří mluví stylem nacistické SS,“ napsal Castro v sloupku publikovaném v kubánských médiích. 

Tvrdé výroky mířené vůči Severoatlantické alianci očividně přišly v reakci na rozšiřování sankcí, které NATO v poslední době uvalilo na Rusko kvůli krizi na Ukrajině. Západní státy si tak od kubánského vůdce zasloužily obvinění z agrese a pokrytectví.

Castro se pustil také do amerického senátora Johna McCaina jako do „bezpodmínečného přítele Izraele“ a zkritizoval za ho politiku vůči Blízkému východu. Obvinění senátora se týkalo jeho podpory izraelské výzvědné služby Mossad s tím, že „společně s touto službou přispěl k vytvoření Islámského státu, který nyní kontroluje značnou část Iráku a údajně jednu třetinu Sýrie.“

Castro neopomněl obvinit západní svět z cynismu a poznamenat, že se západ znovu stal symbolem imperialistické politiky. Místo toho, aby tyto vlády podněcovaly konflikty, měly by raději „poskytnout více jídla a postavit nemocnice a školy pro miliony lidských bytostí, které je zoufale potřebují,“ napsal v článku.

Poučit by se nejspíš měly u zaniklého Sovětského svazu, který Castro vyzdvihl „za shromažďování zdrojů a sdílení svých technologií s mnoha slabými a málo rozvinutými státy, jež se staly obětí koloniálního vykořisťování.“

„V posledních letech svět nezažil žádné uvolnění, především od té doby, co se Evropské hospodářské společenství pod pevným vedením Spojených států rozhodlo, že přišel čas vyúčtovat s tím, co zbylo po dvou velkých národech (Rusku a Číně), které vynaložily heroické úsilí v boji proti koloniálnímu uspořádání světa zavedeném Evropou a Spojenými státy,“ napsal Castro.

„Když se Sovětský svaz rozpadl a zmizel ze socialistického světa, pokračovali jsme v odporu a dosavad společně pokračujeme, stát a revolucionáři, v našem boji za nezávislost,“ řekl bývalý prezident a zdůraznil, že Kuba bude nadále odolávat Spojeným státům i přes cenu amerického embarga uvaleného na kubánskou ekonomiku. „Není horší cena, než kapitulovat před nepřítelem, který vás zcela bezdůvodně napadne,“ řekl na adresu USA.

Fidel Castro předal v roce 2006 prezidentské pravomoci svému mladšímu bratru Raulovi údajně ze zdravotních důvodů. Učinil tak po téměř padesáti letech své vlády. Od té doby napsal bývalý prezident četné články a knihy týkající se zahraniční politiky.

Čtěte také: Můj otec byl obětí atentátu, říká dcera disidenta