V Petrohradě zadrželi možné komplice atentátníka

Bombový útok v Petrohradu

V Petrohradě zadrželi možné komplice atentátníkaAKTUALIZOVÁNO
Uzavřená oblast petrohradské razie Foto:

Foto: Printscreen z Twitteru

1
Svět
Echo24
Sdílet:

Ruští vyšetřovatelé ve čtvrtek v Petrohradu zadrželi možné společníky atentátníka, který má na svědomí útok v metru. Uvedla to agentura Interfax. Dotyční byli dopadeni v devítipodlažním domě v Petrohradu, kde poté byla nalezena další bomba. Budova byla evakuována a bomba zneškodněna.

„Zatčeni byli tři lidé, nyní se prověřují jejich styky s (Akbaržonem) Džalilovem,“ řekl nejmenovaný policista s odkazem na předpokládaného atentátníka. Vyšetřovatelé podle serveru Fontanka označili tyto zadržené za Džalilovovy známé. V Rusku si vydělávají na živobytí miliony přistěhovalců z postsovětské Střední Asie a Kavkazu.

Speciální komando podle obyvatel dotčeného domu podniklo operaci brzy ráno a z jednoho z bytů odvedlo v poutech trojici přistěhovalců ze Střední Asie. V bytě se podle zdroje Interfaxu našly součásti výbušného zařízení, odpovídající bombě odpálené v metru.

„Bylo vypátráno několik občanů středoasijských republik, kteří byli v kontaktu s Džalilovem. Během prohlídky bytu, kde tyto osoby žily, se našly předměty důležité pro vyšetřování. Byly zabaveny a předány k prozkoumání,“ uvedla mluvčí vyšetřovatelů Světlana Petrenková.

Evakuace obyvatel devítipodlažního domu s 360 byty na jedné z hlavních dopravních tepen druhého největšího ruského města následovala po zadržení podezřelých. „Okolo šesté jsem uslyšela hluk na chodbě. Vykoukla jsem ven kukátkem ve dveřích a uviděla, že ze sousedního bytu odvádějí lidi, kteří tam žili. A pak, okolo osmé ráno, náš dům nechali vyklidit,“ vylíčila jedna obyvatelka domu.

„Výbušné zařízení jsme našli a zneškodnili,“ uvedl náčelník místního úřadu v jedné z petrohradských čtvrtí Konstantin Serov. Obyvatelé devítipodlažního domu se již smějí vrátit do svých příbytků z blízké školky, kam byli evakuováni, s výjimkou dvou nejvyšších pater, kde ještě pracují kriminalisté.

V pondělí celým Ruskem otřásl bombový útok v petrohradském metru. Nepřežilo jej 14 lidí a asi 50 osob je zraněno. Strůjcem útoku byl Kyrgyztánec Akbaržon Džalilov, který měl čistý trestní rejstřík a pozornost policie na něj nikdy nebyla zaměřena. Od té doby kriminalisté pátrají po možných společnících předpokládaného pachatele atentátu, identifikovaného podle hlavy. Tu odtrhl výbuch.

Čtěte také: Atentátník, který vraždil v Petrohradu, měl čistý trestní rejstřík

V Petrohradě hrozí dalším útokem, úřady uzavřely stanici metra

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články