Atentátník, který vraždil v Petrohradu, měl čistý trestní rejstřík

TEROR V PETROHRADU

Atentátník, který vraždil v Petrohradu, měl čistý trestní rejstříkNOVÉ
Údajný pachatel útoku v petrohradském metru Foto:

Reprofoto: VKontakte

1
Svět
Echo24
Sdílet:

Atentátník Akbaržon Džalilov měl čistý trestní rejstřík a pozornost policie na něj nikdy nebyla zaměřena. S odvoláním na ruské tajné služby o tom informovala agentura TASS. Džalilov je považován za strůjce pondělního útoku v petrohradském metru. Nepřežilo jej 14 lidí a asi 50 osob je zraněno.

„Jeho jméno nebylo na seznamu extremistů v databázi tajných služeb,“ sdělil zdroj agentury TASS. Džalilov podle něj nikdy nebyl zadržen za žádný přestupek. „Jakmile se stal ruským občanem, nebyly s ním žádné problémy. Občanství dostal legální cestou,“ sdělil zdroj.

Čtěte také: V metru vraždil Kyrgyz s ruským občanstvím. Bombu měl v batohu

Vyšetřovatelé nyní prověřují Džalilovovy kontakty a zjišťují, zda nebyl naverbován extremistickou nebo teroristickou organizací. „Podle předběžných informací mohl být napojený na syrské radikály. Zjišťujeme, zda nebyl v Sýrii a nezúčastnil se tam bojů,“ citovala svého informátora agentura TASS.

Džalilov se podle kyrgyzské tajné služby narodil v roce 1995 v kyrgyzském městě Oš a v šestnácti letech se přestěhoval do Ruska. Ruské občanství si převzal na konzulátu v Oši, když mu bylo 16 let. Jeho otec byl rovněž ruským občanem. Pak se Džalilov natrvalo přestěhoval do Ruska. Podle kyrgyzského ministerstva zahraničí byl etnickým Uzbekem a nikdy nezískal kyrgyzský pas.

Kvůli útoku bylo v Petrohradě zadrženo šest přistěhovalců ze Střední Asie podezřelých, že verbovali své krajany do řad teroristických organizací Islámský stát a fronta An-Nusra. Prověřit spojení Džalilova s přívrženci radikálních islamistů nařídil šéf federálních vyšetřovatelů Alexandr Bastrykin.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: V Petrohradě hrozí dalším útokem, úřady uzavřely stanici metra

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články