Babiš potichu jmenoval nového náměstka s extra sekcí

IT PARTA KAMARÁDŮ

Babiš potichu jmenoval nového náměstka s extra sekcíNOVÉ 1
Domov
Jan Kálal
Sdílet:

Vicepremiér Andrej Babiš (ANO) na ministerstvu financí rozšířil počet vedoucích úřednických postů. Novým náměstkem jmenoval od 1. května Miroslava Hejnu, který předtím vedl odbor IT a má úzké vazby na společnost BDO IT, zjistil deník ECHO24.cz. Hejna vede na ministerstvu sekci 9, která do května neexistovala a Babišův úřad její zřízení dosud oficiálně nevysvětlil.

Pro pravidelné čtenáře deníku ECHO24.cz není Miroslav Hejna neznámým jménem. Byl to on, kdo se podepsal pod zakázku, se kterou nechtěl mít nic společného ani 1. náměstek Lukáš Wagenknecht. Pod zakázku, kterou ministerští úřednici bez soutěže svěřili firmě BDO IT supervizi budování systému elektronických pokladen. Jde o událost letošního února a minimálně od té doby se datuje konflikt mezi Babišem a Wagenknechtem.

Čtěte také: Konflikt na financích. Dva Babišovi náměstci hrozí odchodem

Dal Babiš svému náměstkovi facku? Ne, je to můj podřízený

Od 1. května Hejna povýšil z ředitele odboru IT na ministerského náměstka. A s ním na vyšší a lépe placené příčky ve státní správě poskočili i někteří jeho podřízení. Z Hejnovy zástupkyně Boženy Zděnkové je nyní ředitelka odboru, Zdeňka Máchová a Michal Let jsou nově na místech zástupce ředitele odboru. A přesunuli se i Tomáš Bauer, Alena Mecová a Jan Kalach, personální opory nově zřízené sekce na ministerstvu financí.

Pavučina vztahů až do časů Petrimexu

Sám Hejna je přitom součástí pavučiny vztahů, která sahá až do předlistopadového Československa. Do doby, kdy byl nynější vicepremiér Andrej Babiš zaměstnaný v exportní firmě Petrimex, který byla základem pro jeho nynější holding Agrofert. Tehdy byl Babišovým kolegou jistý Milan Rusnák, který nyní figuruje jako jeden z ministerských poradců na zavádění online pokladen pro živnostníky.

Rusnák byl přitom v Česku od roku 2000 ředitelem telekomunikační firmy GTS, která za jeho éry uzavřela strategické partnerství se společností Cisco. Cisco v České republice v té době vedl Miloslav Rut a jeho obchodním manažerem byl Miroslav Hejna. Stejný Hejna, který je od května Babišovým novým náměstkem a který dal „z ruky“ dvousettisícovou zakázku firmě BDO IT. V této firmě je přitom jeho někdejší šéf Rut spolumajitelem.

Pro Babiše by povýšení odboru IT do ministerské sekce s vlastním náměstkem mělo znamenat úlevu. Dosud měl totiž klíčový odbor přímo ve své gesci.

Čtěte také: Za online pokladnami stojí Babišův kolega z Petrimexu

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články