Pronést v USA bombu do letadla? No problem, zjistili inspektoři

Šokující zjištění

Pronést v USA bombu do letadla? No problem, zjistili inspektořiNOVÉ 1
Svět

jh Echo24

Skenery na amerických letištích zcela selhávají při detekci výbušných zařízení nebo zbraní. Toto šokující zjištění vychází z testů provedených inspektory z amerického ministerstva vnitřní bezpečnosti, který v 67 případech ze sedmdesáti dokázal skrze bezpečnostní panely propašovat zakázané předměty. Informaci přinesla CNN.

Bezpečnostní zkoušku tajně prováděl „červený tým“ z inspečního oddělení ministerstva na desítkách letištích napříč Spojenými státy. Znepokojující výsledky testu, o kterých poprvé informovala televize ABC News, posléze potvrdila i vláda.

Předseda vyšetřujícího výboru v americkém Kongresu Jason Caffetz označil výsledky za hluboce alarmující s poukazem na fakt, že za posledních šest let se do bezpečnosti na letištích investovaly stovky milionů dolarů z vládních zdrojů.

„Po investici více než 540 milionu dolarů na zařízení pro skenování zavazadel a dalších milionů utracených za výcvik je míra selhání vyšší než v roce 2007. Něco tady nefunguje,“ řekl. Sám už dlouhodobě prosazuje o něco levnější variantu – zapojení psů speciálně vycvičených pro nález výbušnin. „Vláda by se měla uvědomit, že nejúčinnější řešení není vždy to nejdražší,“ dodal.

Čtěte také: Pozdvižení v USA: muslimce v letadle nedali zavřenou colu

Kvůli alarmujícím výsledkům přijde o své křeslo šéf Úřadu pro bezpečnost v dopravě Melvin Carraway. Nahradit ho má prozatím zástupce ředitele Mark Hatfield.

Čtěte také: Drahá charita. Clinton stál Němcovou půl milionu dolarů