Pozdvižení v USA: muslimce v letadle nedali zavřenou colu

"Použila byste ji jako zbraň"

Pozdvižení v USA: muslimce v letadle nedali zavřenou coluNOVÉ 2
Svět

Petr Pešek

Malý incident během vnitrostátního letu vyvolal v USA velkou bouři. Americké muslimce odmítla dát letuška neotevřenou plechovku s pitím, údajně se slovy „aby ji nepoužila jako zbraň“. Pasažérka incident hned popsala na Facebooku a následně tím začaly žít jak sociální sítě, tak hlavní americká média. Skloňuje se slovo „diskriminace“ a šíří se výzvy k bojkotu inkriminované letecké společnosti, United Airlines.

Tahera Ahmadová se narodila v Indii, ale od mala žije ve Spojených státech, vyrůstala ve státě Illinois. Je jí 31 let, působí jako muslimská duchovní a zároveň řídí mezináboženské centrum při Northwestern University. V pátek letěla z Chicaga do Washingtonu na konferenci o dialogu mezi mladými Izraelci a Palestinci.

Co se jí během letu stalo, popsala ještě „za tepla“ na svém facebookovém profilu. „Sedím na palubě letounu United Airlines ve výšce 30 tisíc stop nad zemí a brečím kvůli ponížení a diskriminaci. Letuška se mě zeptala, co si dám k pití, tak jsem požádala o plechovku Diet Coke. Přinesla mi už otevřenou plechovku, tak jsem poprosila o neotevřenou – z hygienických důvodů. Řekla, že z té plechovky nikdo nepil, já jsem ale dál žádala neotevřenou. Odpověděla: ‚To se omlouvám, ale neotevřenou Vám dát nemůžu, takže žádnou dietní colu nedostanete.‘ Pak ale dala chlápkovi, co seděl vedle mě, NEOTEVŘENOU plechovku s pivem...“

Když se Tahera Ahmadová dál dožadovala zavřené coly, dostalo se jí prý odpovědi: „Nesmíme dávat neotevřené plechovky, protože někdo by to mohl na palubě letadla použít jako zbraň.“

„Takže sakra držte hubu...“

Během víkendu se začala zpráva šířit internetem, na sociálních sítích kvůli tomu vznikl i hashtag – jakési klíčové slovo – #unitedfortahera, který začal kolovat zároveň s fotkou dietní coly. „Znechucení“ ventiloval přední americký imám Suhaib Webb. Případu se chopila i velká americká média včetně televizí NBC či CNN, která měla v neděli večer incident i jako hlavní zprávu na své webové stránce. A případ rezonoval i v zahraničí.

Tahera Ahmadová si postěžovala i na chování ostatních pasažérů. Nikdo se jí prý nezastal, někteří jen tiše kroutili hlavami. A jeden cestující se na ni prý hrubě obořil slovy: „Vy muslimové bystě měli držet hubu.“ Když se ho zeptala: „Cože?“, tak se prý k ní naklonil, podíval se jí do očí a pokračoval: „Jasně, dobře víte, že byste to použila jako zbraň. Takže držte sakra hubu.“

K případu se hned v sobotu vyjádřil i mluvčí společnosti United Airlines Charles Hobart. Podle něj se letuška snažila uspokojit požadavky Ahmadové, ale došlo k „nedorozumění“. A prý se ještě v sobotu představitelé společnosti Ahmadové ozvali a omluvili se, že „se jí nedostalo služeb, které zákazníci při cestách s námi očekávají“.

Mluvčí se také snažil veřejnost ubezpečit, že United Airlines odmítají jakoukoliv diskriminaci. Mezitím se ale začaly internetem šířit výzvy k bojkotu společnosti. A řeší se, jestli může – a měla by – na společnost podat žalobu a vymáhat odškodnění.

Tahera Ahmadová není neznámou osobou. Podle údajů Northwestern University citovaných CNN se jí loni dostalo uznání od Bílého domu jako „vůdčí muslimské osobnosti ve Spojených státech“. A v roce 2013 prý vyvolala mezi islámskými konzervativci rozruch, když na setkání Islámské společnosti Severní Ameriky ve Washingtonu jako první žena veřejně předčítala z koránu.

Čtěte také: ‚Dcera je muslimka. Trvalo mi roky, než jsem se s tím smířila‘