‚Dcera je muslimka. Trvalo mi roky, než jsem se s tím smířila‘

VÍRA V RODINĚ

‚Dcera je muslimka. Trvalo mi roky, než jsem se s tím smířila‘NOVÉ
Kniha matky a dcery o úskalích vztahu rozděleném vírou Foto: Repro: Amazon
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Na její dceru se otáčejí náhodní kolemjdoucí pravidelně. Nejhorší je to na letišti, kde si Alana připadá pozorovaná na každém kroku. Strasti vyznavačů islámu nejen ve Spojených státech popsala pro The Washington Post na případu své dcery muslimky novinářka píšící o víře a rodině a zároveň praktikující křesťanka Patricia Raybonová.

„Lidé zírají, zatímco se loučíme s naší dcerou Alanou na letišti Johna Wayna v Kalifornii. Alana je muslimka a její pokrývka hlavy neustále poutá pozornost,“ píše cenami ověnčená Patricia Raybonová. Její novinářská kariéra se soustřeďovala především na otázky víry, rodiny a rasy, což nyní využívá i v osobním životě.

Patricia je křesťanka a fakt, že má dceru praktikující islámskou víru, ji nijak neobtěžuje – naopak se snaží pomocí svých článků a knih rozšířit osvětu o stále sílící islamofobii a to zejména ve Spojených státech. Jak ale sama píše, trvalo jí několik let, než byla schopna dceřinu víru přijmout a ctít.

„Strávila jsem až příliš mnoho let po dceřině konverzi ukazováním prstu na ní, ale ne na mě – skutečné plýtvání časem Boha,“ píše Raybonová. Nyní se ale snaží v ostatních najít pochopení pro ty z muslimů, kteří praktikují islám jako mírumilovné náboženství a na které bývá neprávem nahlíženo skrz prsty.

Makeup s výbušninami?

Neodůvodněný nátlak vůči své dceři popisuje na případu z letiště v Nashvillu, kde Alanu zadržel agent Úřadu pro bezpečnost v dopravě. Trnem v oku mu byla její taštička s líčidly, kterou otestoval a prohlásil, že se v ní nacházejí výbušniny.

„‘Výbušniny?‘ zeptala se Alana. V její staré příruční taštičce na makeup bylo několik rtěnek a dalších líčidel, které nedávno zakoupila. ‚Dokonce udělal stěr z mých rukou,‘ řekla Alana stále se pokoušející o úsměv,“ vypráví pro The Washington Post Patricia Raybonová. 

„Její oči ale vypadaly raněny, a tak budu trpět za ní a za víc než miliardu muslimů na světě, kteří ve svých taštičkách na makeup nenosí výbušniny a nikdy nebudou,“ napsala Raybonová. Zmiňuje se i o případu z počátku tohoto týdne, kdy podle ní výstava karikatur proroka Mohameda jen podněcuje strach a nenávist v muslimech.

Spoluautorce knihy „Nerozdělené: Muslimská dcera, její křesťanská matka, jejich cesta k míru.“, kterou napsaly společně s dcerou, i její rodině trvalo, než Alanino rozhodnutí změnit víru plně pochopily. „Snažíme se. Cesta našeho rozdělení otestovala snad každý křesťanský princip lásky, který jsem se naučila: Žádné odsuzování. Žádný strach. Žádné pokrytectví,“ uzavírá Patricia Raybonová.

Čtěte také: Islámský stát otevřel v Mosulu luxusní hotel a obchodní dům

Byli jsme to my, chlubí se Islámský stát útokem na výstavu karikatur

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články