Jamajka žádá po Británii miliardy liber. Za otrokářství

Účtování s minulostí

Jamajka žádá po Británii miliardy liber. Za otrokářstvíNOVÉ
David Cameron Foto: Foto: Shutterstock
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Velká Británie by měla Jamajce vyplatit miliardy liber jako odškodnění za otrokářství, jehož prostřednictvím se někdejší koloniální velmoc na ostrově obohacovala. V době před první oficiální návštěvou britského premiéra Davida Camerona na karibském ostrově získává neobvyklý požadavek Jamajky na intenzitě.

Ovšem Británie takové staleté záležitosti řešit nehodlá. Informaci přinesl britský list The Guardian.

Cameron, který Jamajku navštíví především kvůli obchodním stykům, má přednést proslov před jamajským parlamentem. Ovšem téma návštěvy mohou pravděpodobně zcela zastínit požadavky jamajské strany, aby Velká Británie ostrov odškodnila miliardami liber.

Sir Hilary Beckles, předseda Komise pro reparace v zemích Karibského společenství, dokonce v otevřeném dopise oslovil samotného britského premiéra a připomněl jeho příbuzenské styky s britským otrokářem a generálem Jamesem Duffem, který na ostrově působil v 18. století.

„Jste vnukem jamajské půdy, které bylo privilegováno a obohaceno skrze hříchy vašich předků, jež zotročovali ty naše… Jste, pane, vzácný produkt této země. Výhody rychlého zbohatnutí, které sklidila vaše rodina a vy jste podědil, vás svazují dohromady s námi jako je svázán pták se svým peřím,“ vzkázal britskému premiérovi prostřednictvím listu Jamaica Observer.

Čtěte také: Lordova pomsta: Cameron měl na Oxfordu styk s prasečí hlavou

Beckles Camerona vyzval, aby Velká Británie přispěla k rehabilitaci a obnově země. Dodal, že kromě jamajské vlády je zodpovědností i té britské, aby pomohla „odlehčit pokračující utrpení jamajského lidu“.

Jamajský poslanec Mike Henry dokonce šel tak daleko, že vyzval své kolegy z parlamentu, aby se ke Cameronovi během jeho návštěvy otočili zády, pokud o reparacích nebude chtít jednat. Připomněl přitom, že jamajský parlament schválil, aby země po Británii odškodnění žádala.

„Pokud to nebude na agendě, nezúčastním se žádných událostí, které se vážou k návštěvě premiéra, a svalím hanbu na všechny, kteří tak učiní,“ řekl v novinách.

Británie chce raději řešit budoucnost

Jamajská premiérka Portia Simpson Miller již před dvěma roky vyzvala na půdě OSN k nekonfrotačním diskuzím na toto téma, nicméně Velká Británie nikdy nepřipustila, že by měla za období, kdy Jamajka spadala do její koloniální říše a byla využívána pro obchod s otroky, cokoli platit.

Podle Downing Street nejsou reparace správným řešením problému. „Premiér se chce zaměřit na budoucnost. Tady mluvíme o století starých záležitostech, které proběhly pod jinou vládou v době, kdy ani nebyl na světě. Chce se zaměřit na budoucnost a na to, jakou roli může Velká Británie hrát v rostoucích karibských ekonomikách,“ uvedl zaměstnanec premiérova úřadu v souvislosti s nadcházející nnávštěvou.

Účelem Cameronovy návštěvy Jamajky a Grenady má být právě oživení jejich vztahů s Velkou Británií, dodal s tím, že má země s těmito státy dlouhodobé historické svazky.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články