Evropská komise má nového superšéfa. Dřív pracoval pro Teličku

Velmi vlivný úředník

Evropská komise má nového superšéfa. Dřív pracoval pro TeličkuNOVÉ
Alexander Italianer Foto: You Tube - Print Screen
2
Svět
Jana Hušková
Sdílet:

Na jednu z nejvýznamnějších funkcí u Evropské komise míří úředník s českou stopou. Šéf kabinetu někdejšího eurokomisaře Pavla Teličky, Nizozemec Alexander Italianer, obsadí post generálního tajemníka namísto Catherine Dayové, která po deseti letech tuto funkci opouští. Úředníkovi, který se v roce 2004 kvůli hádce českých politiků ocitl den ze dne bez práce, už k významnému povýšení srdečně poblahopřál i jeho někdejší šéf Telička.

„Itelianerovi už jsem psal a gratuloval,“ uvedl Telička pro server Echo24.cz na dotaz, co říká na povýšení bývalého šéfa svého kabinetu. „Napsal jsem mu k tomu, že ho čeká fůra práce a že si možná právě od něj slibujeme jako parlament hodně.“

Telička, který od roku 2014 působí v Bruselu jako český europoslanec za hnutí ANO, zdůraznil, že ho výběr nového generálního tajemníka potěšil. „Samozřejmě mě to těší. Ukazuje to na to, že když jsem si jako eurokomisař v roce 2004 vybíral šéfa kabinetu, dokázal jsem si vytipovat skutečného odborníka, přestože mi Špidla stále vnucoval někoho jiného,“ nezapomněl si rýpnout do svého pozdějšího nástupce Vladimíra Špidly a také připomenout, že kvůli rozhodnutí tehdejší české vlády se Italianer ocitl ze dne na den bez práce.

Po odvolání z funkce eurokomisaře se jejich cesty rozešly. „Nicméně jsme dále byli v kontaktu, v posledních letech už ryze přátelsky,“ doplnil Telička. Že by z povýšení svého bývalého spolupracovníka mohl osobně těžit, český politik zásadně popřel. „Určitě má ke mně přístup a já k němu,“ připustil. Na půdě Evropského parlamentu však může být podle jeho slov taková známost prospěšná pouze v ojedinělých případech.

Čtěte také: Putin o rok prodloužil zákaz dovozu západních potravin

Pavel Telička nastoupil na post eurokomisaře v roce 2004 poté, co vedl český vyjednávací tým v době přístupových rozhovorů České republiky do Evropské unie. Místo plánovaných pěti let však ve funkci působil pouhých pět měsíců, potom ho vyměnil tehdejší odstupující premiér Vladimír Špidla. Do politiky se vrátil až od devět let později, když se spojil s politickým hnutím Andreje Babiše. 

Italianer v současnosti působí v čele jednoho z generálních ředitelství v Evropské komisi. Jeho jmenování do funkce tajemníka přichází v rámci rozsáhlejší restrukturalizace na vysokých pozicích generálního sekretariátu, kterou ve středu oznámil prezident komise Jean-Claude Juncker.

Čtěte také: Sobotka: Česko může přijmout stovky migrantů, ale dobrovolně

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články