Vyznamenání dostali komunisti, estébáci, komedianti a pár slušných

Udělení státních vyznamenání

Vyznamenání dostali komunisti, estébáci, komedianti a pár slušnýchNOVÉ 2
Domov
Echo24
Sdílet:

Prezident Miloš Zeman již potřetí uděloval na svátek 28. října česká státní vyznamenání. Mezi 35 oceněnými je celá řada komunistů, spolupracovníků StB, průměrných umělců spjatých s někdejším bolševickým režimem a jen několik hrdinů jako student Petr Vejvoda, který zemřel při obraně spolužačky. Mezi oceněné kontroverzní osobnosti patří zakladatel babyboxů Ludvík Hess a herečka Jitka Frantová Pelikánová, Zemanův obdivovatel zpěvák František „Ringo“ Čech, nebo bývalý komunistický ministr zemědělství Miroslav Toman starší.

Loni předal Zeman medaile Za hrdinství v boji pěti vojákům padlým v Afghánistánu. Letos toto ocenění převzali rodiče Petra Vejvody, který dostal medaili in memoriam za své hrdinské chování během útoku ve škole ve Žďáru nad Sázavou. Vejvoda zemřel, když bránil spolužačku před útokem psychicky nemocné ženy. Nejvyšší státní vyznamenání České republiky Řád Bílého lva udělil prezident Josefu Františkovi, jednomu z nejlepších československých stíhačů v RAF, který se účastnil bitvy o Británii. Řád Tomáše Garrigua Masaryka obdržel in memoriam lékař a politik František Kriegel, který byl významnou osobností pražského jara 1968.

SEZNAM OCENĚNÝCH: 35 vyznamenaných na Hradě

Vyznamenání má ode dneška řada kontroverzní osobnosti. Jednou z nich je herečka a vdova po významném exilovém novináři Jiřím Pelikánovi, Jitka Frantová Pelikánová. Ta měla podle dokumentů archivu bezpečnostních složek spolupracovat se Státní bezpečností (StB) a donášet měla například na Jana Wericha. Stín spolupráce s StB leží také na dalších z vyznamenaných, zakladateli babyboxů Ludvíku Hessovi a známém zpěvákovi a herci Václavu Neckáři. Skandální je i vyznamenání bývalého komunistického ministra zemědělství Miroslava Tomana staršího. Jeho rodinné firmy spolufinancovaly Zemanovu volební kampaň. Zeman ocenil také bolševickým režimem protežovaného skladatele a zpěváka Ladislava Štaidla a překladatele a básníka Jiřího Žáčka. Vyznamenání obdržel někdejší stalinista, překladatel a filmový kritik Antonín Jaroslav Liehm, redaktor Československého rozhlasu z 50. let Jan Petránek, nebo předrevoluční právník Václav Pavlíček, který neprošel několikrát na ústavního soudce.

Stejně jako v předchozích letech byli vyznamenáni i osoby Zemanovi blízké. Medaili Za zásluhy dostal zpěvák a herec František „Ringo“ Čech, který je jeho dlouhodobým podporovatelem a který například prohlásil, že jen idiot nevidí, co Zeman dělá pro českou politiku. Velmi blízké přátelství pojilo Zemana také s dalším vyznamenaným, bývalým ministrem kultury Pavlem Dostálem, který dostal ocenění in memoriam.

Mezi vyznamenanými umělci jsou letos herečka Libuše Šafránková, která se ale předávání neúčastnila, houslista Pavel Šporcl, fotbalista Pavel Nedvěd, který nedávno doprovázel Zemana při jeho cestě do Číny. Druhým vyznamenaným sportovcem je někdejší koulařka Helena Fibingerová.

Ocenění se dočkali také někteří čeští podnikatelé – Jiří Hlavatý, který je generálním ředitelem a majitelem textilní společnosti Juta, vlastník Preciosy Ludvík Karl, generální ředitel Madety Milan Teplý a zakladatel jablonecké společnosti Jablotron Dalibor Dědek.

Čtěte také: Medaile od Zemana: Nedvěd, Žáček i Neckář

Mezi vyznamenanými jsou i významné osobnosti českého lékařství. Medaili získala první dáma české anesteziologie Danuše Táborská, zakladatelka českého hospicového hnutí Marie Svatošová, dlouholetý lékař zlínské nemocnice Jaroslav Rybka a světoznámý plastický chirurg Bohdan Pomahač.

Jedna jediná medaile za zásluhy putuje do zahraničí a to slovenskému politikovi Juliu Binderovi.

Řada medailí Za zásluhy byla udělena in memoriam – po své smrti byl mimo jiné vyznamenaný bývalý ministr financí Eduard Janota a novinář a zachránce Židů Karel Weirich.

Mezi dalšími vyznamenanými je rovněž zakladatel oboru elektronová mikroskopie Armin Delong, ředitel Vojenského historického ústavu Aleš Knížek, bývalý ředitel Správy NP a CHKO Šumava Jiří Mánek, bývalý ministr dopravy Petr Moos a katolický duchovní a první biskup plzeňský František Radkovský.

Letošní ceremonii bojkotovali stejně jako v předchozích letech rektoři i někteří politici. Nesouhlasili s tím, že Zeman na oslavy výročí vzniku samostatného Československého státu nepozval rektory Masarykovy a Jihočeské univerzity Mikuláše Beka a Libora Grubhoffera, kteří měli v minulosti s prezidentem spory. Zeman rektorům poděkoval, že uvolnili místa příbuzným vyznamenaných.

Čtěte také: Polonahý muž křičel na Zemana: Ať žije Havel! Pak byl zatčen

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články