Nová francouzská vláda: Genderový miš maš ministrů z různých stran

Nová administrativa

Nová francouzská vláda: Genderový miš maš ministrů z různých stranAKTUALIZOVÁNO
Ve Francii byla představena nová vláda. Foto:

Foto: Twitter francouzské vlády

1
Svět

Echo24

Ve Francii byla dnes představena nová vláda Édouarda Philippea. Sestává se ze zcela různorodých osobností odprava doleva s rovným počtem mužů a žen. Ministrem zahraničí bude dosavadní ministr obrany, socialista Jean-Yves Le Drian. Ministrem financí se stal konzervativec Bruno Le Maire a spravedlnosti centrista François Bayrou.

Nový prezident Emmanuel Macron obsazením klíčových vládních pozic politiky z různých stran dodržel svůj slib, že se pokusí překonat propast mezi levicí a pravicí, uvedla agentura Reuters.

Na ministerstvu vnitra usedne starosta Lyonu Gérard Collomb, který byl jedním z prvních socialistů, kteří při nedávné prezidentské volbě otevřeně podpořili Macrona. Ministryní obrany se stane centristka a europoslankyně Sylvie Goulardová. Již dříve pracovala v bruselských strukturách, byla členkou kabinetu šéfa komise Romana Prodiho. Je silnou stoupenkyní obnovy francouzsko-německého paktu jako motoru evropské integrace.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Ministrem životního prostředí se stal Nicolas Hulot, bývalý televizní moderátor, který se specializoval na ekologie a na boj proti globálnímu oteplování. Po havárii v japonské Fukušimě začal burcovat za konec jaderné energetiky, když přitom Francie patří mezi země s největším podílem jádra v energetice.

Kabinet bude mít podle deníku Le Figaro 22 členů. Muži i ženy v něm budou rovně zastoupeni, ve vládě usedne 11 mužů a 11 žen.

Macron zvítězil se svým novým hnutím Vpřed! ve druhém kole prezidentských voleb 7. května bez podpory některé z etablovaných stran. V červnu zemi čekají parlamentní volby a průzkumy veřejného mínění ukazují, že Macronova nová strana Republika v pohybu by volby vyhrála.

Nový šéf Elysejského paláce si však potřebuje zajistit v parlamentu funkční většinu a obklopuje se politiky z tradičních stran, Republikánů a Socialistické strany.

Hlava Francie rovněž slíbila, že ve vládě usednou lidé z občanské společnosti. Ministrem životního prostředí se tak stal známý environmentalista Nicolas Hulot, který je také novinář, producent a spisovatel.

Čtěte také: Macron na kancléřství. S Merkelovou potvrdili upevňování unie

Macron jmenoval premiérem republikána Edouarda Philippa