Vyostření v Iráku: boje o rafinérii, džihádisté unesli Turky a Indy

Vyostření v Iráku: boje o rafinérii, džihádisté unesli Turky a Indy 1
Svět
Tereza Vilímová
Sdílet:

V severoiráckém městě Bajdží zaútočili islámští radikálové ze skupiny Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL) na ropnou rafinerii. Podle agentury Reuters kontrolují dvě třetiny rafinerie. Irácká armáda to popírá. Premiér Núrí Málikí ohlásil protiofenzivu proti radikálům. Sousední Saudská Arábie se obává občanské války.

Islámští radikálové dnes zaútočili na rafinerii v severoiráckém městě Bajdží. Podle agentury Reuters ji mají ze 75 % pod kontrolou. Skupina ISIL zahájila útok v úterý večer a boje pokračovaly i ráno. Podle zaměstnanců ji zasáhla minometná palba a byla slyšet střelba. Část objektu byla v plamenech. Vedení podniku se rozhodlo kvůli špatné bezpečností situaci provoz zastavit již v úterý a evakuovat zahraniční zaměstnance.

Irácká armáda nicméně informace o tom, že radikálové kontrolují většinu rafinerie, popřela. „Máme situaci v Tall Afaru, Sámaře a Bajdží pod kontrolou,“ sdělil armádní mluvčí na tiskové konferenci. Mimo jiné tvrdil, že radikálové v Bajdží byli poraženi.

Čtěte také: 11 přikázání "nového" Iráku. Ženy mají být doma, amputace, ukřižování

Rafinerie dodávala na domácí trh něco přes čtvrtinu petroleje, benzinu a topného oleje. Výpadek bude nutné nahradit dovozem. Dlouhodobá odstávka se projeví v přerušování dodávek elektrického proudu a potížemi v zásobování pohonnými hmotami, což přispěje k chaosu v Iráku.

V televizi dnes vystoupil premiér Málikí a řekl, že vláda se po porážce minulý týden ujala iniciativy a že události z minulého týdne pomohly Iráčanům obnovit národní jednotu. „Byli jsme schopni zastavit útok a ničení. Zahájili jsme protiofenzivu,“ sdělil Málikí.

Hromadné únosy v Iráku i Sýrii

Na severu Iráku a Sýrii také došlo v poslední době k hromadným únosům, které mají na svědomí pravděpodobně islámští radikálové z ISIL. Na severu Iráku bylo uneseno 40 Indů, na severu Sýrie došlo k únosu 145 kurdských dětí.

Indická vláda dnes potvrdila, že bylo na severu Iráku uneseno 40 indických občanů. Jednalo se o stavební dělníky, kteří padli do rukou únoscům v Mosulu. Mosul minulé úterý obsadili sunnitští radikálové, kteří nyní postupují k Bagdádu. Turci jsou podle dnešních zpráv tureckých médií také mezi 60 lidmi unesenými v úterý poblíž Kirkúnu.

Čtěte také: Krutost džihádistů: zveřejnili fotky z poprav iráckých vojáků

Turecké ministerstvo zahraničí minulý týden vyzvalo všechny své občany, aby opustili Irák. V zemi nyní pobývá odhadem 125 000 Turků. Ankara v úterý rovněž nařídila evakuaci svého konzulátu v jihoirácké Basře.

Syrská exilová opozice dnes také zveřejnila zprávu, že radikálové z ISIL, kteří nyní bojují v severním Iráku, unesli na severu Sýrie 145 kurdských dětí. K únosu mělo dojít už 29. května mezi Halabem a Minbadžem. Pěti dětem, které byly ve skupině, se podařilo uprchnout a po návratu domů řekly, že jim únosci dávali lekce o svaté válce proti nepřátelům boha a odpadlíkům. Rodiče zbylých rukojmích se bojí, že únosci děti připravují na sebevražedné operace.

Čtěte také: Kdo zastaví ISIL? Džihádisté mají u lidí podporu

Hrozí Iráku občanská válka?

Sousední Saúdská Arábie se obává, že v Iráku vypukne občanská válka. Její ministr zahraničí princ Fajsal ibn Abdal Azíz Saúd dnes řekl, že situace se rychle zhoršuje, je mimořádně nebezpečná a začíná nést znaky občanské války, jejíž vývoj ani důsledky na celou oblast nelze předpovědět.

Saúdskou Arábii znepokojuje nejen postup bojovníků ISIL, ale také nabídky vojenské pomoci ze sousedního šíitského Íránu. Íránský prezident Hasan Rúhání prohlásil, že Írán bude bránit muslimská svatá místa v Iráku před vrahy a teroristy. V projevu v televizi dnes také řekl, že mnoho lidí v Íránu je ochotných „vyhnat teroristy tam, kam patří“.

Čtěte také: Proti džihádistům pomáhá Iráku i šéf íránských agentů

Také USA považují situaci za velmi vážnou. Prezident Barack Obama má dnes o situaci v Iráku jednat s vůdci Kongresu. USA zvažují pomoc, ale už vyloučili vyslání vojáků. Podle amerického ministra financí Jacka Lewa potřebuje Irák pomoc, aby zastavil postup extremistických skupin a posílil kapacitu svých bezpečnostních sil, žádná vojenská síla ale irácké problémy nevyřeší. Spojené státy vyšlou do Iráku pouze 275 vojáků k ochraně americké ambasády v Bagdádu.

Čtěte také: USA vyšlou 275 vojáků k ochraně ambasády v Bagdádu

Islámští radikálové z Islámského státu v Iráku a Levantě (ISIL) vyznávají ideologii Al-Káidy a na severu Sýrie a Iráku chtějí ustavit chalífát. V rukou už mají velkou část severovýchodní oblasti Sýrie a už týden obsazují sever Iráku. 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz