USA vyšlou 275 vojáků k ochraně ambasády v Bagdádu

USA vyšlou 275 vojáků k ochraně ambasády v Bagdádu 1
Krátké zprávy
Sdílet:

Spojené státy vyšlou do Iráku až 275 vojáků k ochraně americké ambasády v Bagdádu. Podle agentury Reuters to uvedl americký prezident Barack Obama v dopise adresovaném Kongresu. Přímé nasazení vojáků do operací proti ofenzivě islamistických radikálů předtím šéf Bílého domu vyloučil. Obama se kvůli Iráku v pondělí rovněž sešel se zástupci klíčových ministerstev a bezpečnostními poradci, žádné rozhodnutí o americké pomoci irácké vládě však podle Reuters nepadlo. 

„Tato jednotka se rozmisťuje kvůli ochraně amerických občanů a majetku, pokud to bude nutné, a je vybavena pro boj,“ uvedl Obama v dopise, kterým oznámil vyslání vojáků Kongresu, jehož souhlas k němu na základě federálního zákona nepotřebuje. Podle Obamy zůstanou vojáci v Iráku do chvíle, než se situace uklidní. 

Podle agentury AP je již nyní v Iráku okolo 160 příslušníků americké armády a námořnictva, z nichž někteří dorazili v posledních dnech. Američané již mají v oblasti Perského zálivu dvě letadlové lodě se stovkami příslušníků námořní pěchoty, které by mohly být využity k podpoře případné americké operace na pomoc irácké vládě proti radikálům. Obama však již dříve uvedl, že američtí vojáci do bojů nezasáhnou a zvažuje jiný druh pomoci. Hovoří se například o vyslání bezpilotních letadel. 

Šéf Bílého domu v pondělí řešil americký postup v současné irácké situaci se svým bezpečnostním týmem, který tvoří mimo jiné ministři zahraničí John Kerry, obrany Chuck Hagel a spravedlnosti Eric Holder, šéf CIA John Brennan či bezpečnostní poradkyně Susan Riceová. „Prezident bude i nadále v příštích dnech konzultovat (situaci) se svým národně bezpečnostním týmem,“ uvedl po pondělní schůzce Bílý dům v prohlášení bez dalších podrobností. 

Čtěte také: 11 přikázání "nového" Iráku. Ženy mají být doma, amputace, ukřižování

Členové radikálního hnutí Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL) postupují od minulého týdne sunnitskými oblastmi severu Iráku směrem k Bagdádu, armáda jim na mnoha místech neklade odpor a vojáci někdy dokonce přebíhají na stranu povstalců. 

Američtí představitelé v pondělí hovořili o budoucím postupu v Iráku i se zástupci šíitského Íránu, který hodlá irácké vládě v boji s povstalci pomoci. Podrobnosti o jednání, které proběhlo během vídeňských rozhovorů o íránském jaderném programu, však zveřejněny nebyly. Američané odmítají účast na případné společné vojenské akci s Íránem, s nímž už tři desetiletí neudržují diplomatické styky.

Čtěte teké: Historický průlom. USA a Írán konzultovali dění v Iráku

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz