Novinky na streamu: budování nové republiky, kidfluenceři na Netflixu a medvědi na Slovensku
NOVINKY NA VOD
Streamovací služby v dubnu nabízí velmi silné dokumenty o dětských influencerech, slovenských medvědech nebo o životě v 50. letech. Téma o zneužívání dětských influencerů jejich vlastními rodiči rozebírá třídílná minisérie Špatný vliv: Odvrácená tvář kidfluencerů, která se umístila na prvním místě mezi českými diváky. Značnou pozornost vzbudil také slovenský dokumentární seriál Medvěd od videotéky Oneplay.
Za pozornost stojí nová třídílná minisérie Špatný vliv: Odvrácená tvář kidfluencerů, který měl premiéru 9.dubna. "Šokující dokument, ve kterém zazní znepokojivá svědectví teenagerů i rodičů o zneužívání a vykořisťování ve světě dětských influencerů," uvádí Netflix.
Dokumentární sérii, jenž vypráví znepokojivý příběh o manipulativní matce, její natočil režisér Kief Davidson. Znepokojivý příběh o matce, která ze své dcery a dalších dětí dělá internetové hvězdičky. "Špatný vliv: Odvrácená tvář kidfluencerů je americká dokumentární minisérie o zákulisí pořadu Piper Rockelle na YouTube. Piper a její přátelé, známí pouze jako The Squad si vymýšleli vtípky, radili s rozličnými záležitostmi a bavili se v ulicích Los Angeles. Vše vypadalo jako neškodná zábava pro děti, díky které ale Piper a její hosté inkasovali miliony dolarů. Ve skutečnosti ale za celým obsahem stála Rockellina matka, která všemi manipulovala, vydírala je a zneužívala...," uvádí magazín Kinobox.
Více než aktuální téma u našich východních sousedů rozebírá šestidílný dokument s příznačným názvem Medvěd. První epizoda měla premiéru 11. dubna a každý pátek se uživatelé streamovací platformy Oneplay mohou těšit na nové díly. Seriál nabízí jedinečný pohled na vztah člověka a přírody, který je nejen odbornou, ale také hluboce emocionální výpovědí o stavu krajiny.
Medvěda natočil oceňovaný dokumentarista a autor filmu Láska pod kapotou nebo Richard Müller: Nepoznaný Miro Remo popisuje téma, které každoročně rozděluje slovenskou společnost a rezonuje v médiích – medvěd hnědý. "Má být regulován, nebo nadále chráněn zákonem? Kde začíná a kde končí jeho životní prostor? Těmito otázkami se seriál zabývá na pozadí dynamických společenských změn, přičemž sleduje příběhy postav, jejichž životy jsou úzce spojeny s tímto majestátním zvířetem," uvádí Československá filmová databáze.
Budování nové republiky a obyčejný život
V příštích dnech bude mít také premiéru třídílná dokumentární minisérie My, budovatelé nové republiky od režiséra, scenáristy a střihače Ondřeje Veverky. Podle tvůrců dokument líčí příběhy zrady, odvahy a každodenního života. "Jak se žilo v éře nadějí i strachu, v době velkých snů a malých osobních bojů? To odhaluje nová třídílná dokusérie České televize My, budovatelé nové republiky, která přináší dosud nevyřčené příběhy obyčejných lidí z let 1945–1953," uvádí tvůrci ze společnosti Rolling Media.
Díky autentickým deníkům a dosud nepublikovaným amatérským rodinným filmům diváci nahlédnou do myslí a srdcí těch, kteří žili a leckdy také formovali Československo po druhé světové válce. Lidské osudy plné odvahy i zrady ukazují, jak složité bylo žít v zemi, kde politika zasahovala do každodenního života. „Po výzvě v České televizi se nám ozvali lidé, kteří se rozhodli sdílet svá rodinná svědectví. A to jak filmy, tak i deníky. Většina použitých filmových materiálů však pochází ze soukromého filmového archivu režiséra Jana Šikla, který je desítky let sbírá a digitalizuje,“ říká producent Vítězslav Jandák ml. Každodenní zápisky odhalují, jak komunistická politika, včetně represí a kolektivizace, zasahovala do životů obyčejných lidí.
Dokument My, budovatelé nové republiky bude mít premiéru 30. dubna na ČT2, následně bude uveden na internetové platformě iVysílání. „Odhalujeme temné kapitoly naší historie, kdy Češi stáli proti Čechům. K moci se dostávali jedinci z nižších vrstev, což se odrazilo v celé společnosti. Nebude to příjemná podívaná, ale cítím povinnost oslovit i generace, které nemají přímou zkušenost s touto nejednoznačnou a pro mnohé velmi bolestivou érou,“ sdělil režisér Ondřej Veverka.