„Je to útok na studenty, dohodáře.“ ANO chce obstruovat jednání o zrušení srážkové daně
OBSTRUKCE KVŮLI SRÁŽKOVÉ DANI
Opoziční hnutí ANO je připraveno ve Sněmovně obstruovat návrh ministerstva financí na zrušení institutu srážkové daně z příjmů. Uvedla to předsedkyně klubu Alena Schillerová. Resort chce zrušit srážkovou daň, kterou se zdaňují například příjmy z dohod o provedení práce. Důvodem pro zrušení této formy odvodu daně je nově navrhované jednotné měsíční hlášení zaměstnavatelů.
Prostřednictvím jednotného hlášení budou zaměstnavatelé posílat státu informace o zaměstnávání, pracovnících a jejích výdělcích. Stát na oplátku nabídne zaměstnancům takzvané předvyplněné daňové přiznání, kde bude mít k dispozici potřebné údaje. Návrh je součástí změnového zákona, který souvisí s návrhem nového zákona o jednotném měsíčním hlášení, upozornil dříve server Podnikatel.cz. Ministerstvo ujišťuje, že brigádníkům a dalším lidem s drobnými vedlejšími příjmy zůstane pohodlnější způsob zdaňování.
Podle Schillerové se ale jedná o "další útok na studenty, dohodáře a všechny, kteří si chtějí k zaměstnání trochu přivydělat." "Cíl ministerstva financí? Každý student se dvěma brigádami. Každý zaměstnanec s odměnou za zastupitelstvo, společenství vlastníků nebo volební komisi. Všichni tito lidé budou muset nově podávat daňové přiznání, jinak jim hrozí sankce," kritizovala.
"Považujeme to za šikanózní útok na obyčejné lidi, kteří si chtějí přivydělat k práci, studiu nebo třeba důchodu. Vyzýváme vládu, aby škodlivý návrh okamžitě stáhla. Pokud tak neučiní, jsme připraveni projednávání blokovat i za cenu obstrukcí, aby ho vláda do konce volebního období nestihla prosadit," dodala bývalá šéfka státní pokladny.
Podle serveru Podnikatel.cz budou muset nyní desetitisíce zaměstnanců podávat daňové přiznání. Půjde například o odměny předsedů sdružení vlastníků bytových jednotek, brigádníků na výpomoc nebo členů dozorčích rad. Stát na této dani v roce 2023 vybral od zaměstnanců přes 28 miliard korun. "Brigádníkům, studentům i dalším lidem s drobnými vedlejšími příjmy bude samozřejmě v rámci nové budoucí koncepce komfort při zdanění přivýdělků zachován. Jen bude zajištěn jiným, modernějším způsobem," sdělil dříve médiím mluvčí ministerstva financí Ondřej Macura.
Vláda v důvodové zprávě uvádí, že důvodem pro zavedení institutu srážkové daně bylo nezatěžování poplatníků administrativou v případě bagatelních příjmů ze závislé činnosti, tedy ze zaměstnání. Šlo o daň se značně bezproblémovou formou výběru a pro samotného poplatníka šlo o administrativně nenáročnou operaci.
Zrušení srážkové daně má mít dvě fáze. První nastane od příštího roku a bude se týkat fyzických osob daňových nerezidentů, které jsou členy orgánů právnických osob. U zaměstnanců se pak tento institut zruší od 1. ledna 2027. Macura upozornil, že proto se nové opatření projeví u poplatníků až začátkem roku 2028.