EU schválila sporný lék proti Alzheimerově chorobě. Cílí přímo na příčinu nemoci, ale přináší rizika
BOJ S ALZHEIMEREM
Evropská komise vůbec poprvé schválila léčbu Alzheimerovy choroby, která se zaměřuje na základní mechanismy onemocnění. Jedná se o protilátku zvanou Lecanemab, která je určená pro pacienty v raném stádiu nemoci. Podle odborníků však může být tato terapie vhodná jen pro velmi omezenou skupinu pacientů, uvádí německý Bild.
Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) doporučila v listopadu 2024 používat Lecanemab k léčbě mírných kognitivních poruch nebo lehké demence způsobené Alzheimerovou nemocí.
Lekaemab (Leqembi®) je intravenózní infuzní terapie protilátek (IV), která se zaměřuje na beta-amyloid z mozku. Lék již dříve získal souhlas ve Spojených státech od Úřadu pro potraviny a léčiva (FDA) k léčbě časné Alzheimerovy choroby, včetně lidí žijících s mírnou kognitivní poruchou (MCI) nebo mírnou demencí, kteří mají potvrzené zvýšení beta-amyloidu v mozku.
Lecanemab působí tak, že snižuje tvorbu beta-amyloidních plaků v mozku – ty jsou zodpovědné za odumírání nervových buněk a postupnou ztrátu kognitivních funkcí. Ačkoliv lék nemoc nevyléčí, dokáže zpomalit její průběh.
Podmínkou pro doporučení léku je však to, že jeho přínos musí převažovat nad náročností pravidelného podávání – pacienti dostávají infuzi každé dva týdny, přičemž aplikace trvá zhruba hodinu. Kromě toho existuje riziko vážných vedlejších účinků, jako jsou otoky mozku nebo krvácení do mozku.
V USA byl Lecanemab plně schválen v červenci 2023, s ročními náklady na léčbu jednoho pacienta odhadovanými na zhruba 23 000 eur. Ve Velké Británii byl lék schválen 22. srpna, ale tamní veřejné zdravotnictví (NHS) léčbu nehradí. Důvodem je závěr Národního institutu pro zdraví a péči (NICE), podle kterého vysoké náklady nejsou ospravedlnitelné vzhledem k nízké účinnosti terapie. V Austrálii se tamní úřady 14. října rozhodly lék neschválit, uvádí Bild.