Babiš si vybral IT odborníky, které prověřuje policie

Zakázky v IT

Babiš si vybral IT odborníky, které prověřuje policieNOVÉ
Ilustrační snímek Foto: FOTO: Shutterstock
Domov

Petr Holub

Andrej Babiš přivedl na ministerstvo financí IT odborníky, kteří se zúčastnili podezřelých zakázek v jiných resortech. Jde o experty společnosti BDO IT, kde dříve působil bývalý ministr práce František Koníček. Blízko k nim má také nový šéf Babišovy kanceláře Jan Sixta.

Na spolupráci se softwarovou firmou BDO IT se ministerstvo dohodlo koncem ledna. „Ministerstvo financí zadá zakázku malého rozsahu, přesný termín podpisu smlouvy nebyl prozatím určen,“ potvrdil mluvčí Radek Ležatka počátkem února. Podle informací deníku Echo24.cz už byla smlouva mezitím podepsána.

Jde o relativně malou zakázku v hodnotě 200 tisíc korun za supervizi nad projektem Elektronická evidence tržeb, který má zavést elektronické registrační pokladny pro všechny živnostníky. Díky nízké ceně mohlo ministerstvo oslovit vybranou firmu bez výběrového řízení a důsledkem je fakt, že BDO IT získá cenné informace o přípravě zakázek pro firmy IT v řádu stovek milionů. BDO IT se díky zdánlivě nedůležité zakázce od ministra Babiše vrací do státní sféry, když loni neslavně skončilo ve dvou jiných resortech.

Půlmiliardová pokuta

Firmu přivedla předloni do potíží zpráva Nejvyššího kontrolního úřadu, která zjistila, že ministerstvo zemědělství zadávalo předražené IT zakázky bez výběrového řízení (či po zmanipulované veřejné soutěži) předem určeným firmám. Jedním ze tří vítězů byla BDO IT, která získala v prosinci 2010 zakázku „na poskytování služeb ICT“ za 143 milionů. Ministerstvo proto dostalo od finančního úřadu půlmiliardovou pokutu a zakázky začala šetřit protikorupční policie pod dozorem Vrchního státního zastupitelství v Praze. „Náš útvar se případem stále zabývá, věc je ve stadiu prověřování,“ upřesnil policejní mluvčí Jaroslav Ibehej.

Ani policejní vyšetřování nezabránilo tomu, aby v prosinci 2013 ministr Miroslav Toman podezřelou zakázku pro BDO IT prodloužil. Opět bez výběrového řízení se slibem připlatit dalších 43 milionů. Zasáhl až současný ministr Marian Jurečka, který čerpání dohodnutých služeb postupně redukoval. „V lednu 2015 ministerstvo zemědělství spolupráci s BDO IT definitivně ukončilo,“ uvedl mluvčí ministerstva Hynek Jordán.

K rozšíření zakázky došlo v období Rusnokovy vlády. To byl podnět ke spekulacím, že další miliony pro IT firmu souvisí s tehdejším účinkováním Františka Koníčka v roli ministra práce a sociálních věcí. Koníček byl v roce 1999-2001 místopředsedou představenstva BDO IT, až do roku 2012 vykonával stejnou funkci jeho syn Martin.

Ministerským náměstkem odpovědným za rozšíření zakázky byl Jan Sixta. Shodou okolností asistuje při nástupu BDO IT na ministerstvo financí, kam ho Babiš angažoval prvního ledna jako vedoucího své kanceláře.

Další půl miliardy za nic

BDO IT se podepsala pod dalším sporným projektem, ve kterém ministerstvo pro místní rozvoj bez užitku investovalo půl miliardy korun. Spolu s dvěma dalšími firmami měla vybudovat tzv. Národní elektronický nástroj, který by měly používat všechny státní firmy k zadávání veřejných zakázek. „BDO IT zpracovalo technickou specifikaci a zajišťovalo výkon autorského dozoru,“ potvrdila mluvčí ministerstva Veronika Vároši.

Projekt stál půl miliardy korun a měl být dokončen v červnu 2012. Předání se zdrželo o dva roky, od té doby se systém pro zadávání zakázek nepodařilo zprovoznit. Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová se záhy po svém nástupu loni v říjnu rozhodla dodávku zkontrolovat a objednala znalecké posudky, které mají prověřit průběh výběrových řízení, náklady na projekt i přesněji popsat důvody, proč vlastně vznikl. „Po znaleckém posudku se k projektu vyjádřím blíže,“ prohlásila. Od té doby Národní ekonomický nástroj nekomentovala. Ministryně má dostatečný důvod, aby nezasahovala přísně. Na projekt přispěla Evropská unie částkou 222 milionů korun. Kdyby Šlechtová připustila, že nefunguje, musela by tyto peníze Bruselu vrátit z ministerského rozpočtu.