Slovenským prezidentem bude nepolitik Kiska. Fico uznal porážku

aktualizováno

Slovenským prezidentem bude nepolitik Kiska. Fico uznal porážku 1
Krátké zprávy
Sdílet:

Měl to být nerozhodný souboj, ale je z toho jednoznačné vítězství. Podnikatel Andrej Kiska se s 59 % v druhém kole stane příštím slovenským prezidentem. Jeho sok, sociálnědemokratický premiér Robert Fico získal méně než 41 %. Role hlavy státu by se měl Kiska ujmout v polovině června, kdy skončí druhé funkční období současného prezidenta Ivana Gašparoviče. 

"Chtěl bych poblahopřát panu Kiskovi, že se stal příštím slovenským prezidentem," uznal půl hodiny před půlnocí Robert Fico svoji porážku. To byla sečtena asi jen polovina hlasů. Jde o první prohru v jeho politické kariéře a je otázkou, jak otřese jeho pozicí premiéra. Političtí komentátoři se shodují, že Ficovi mimo jiné uškodily výpady na adresu soupeře v posledních dvou týdnech.  

Premiér zároveň v krátkém, asi minutovém vystoupení oznámil, že si vezme několik dnů na rozmyšlenou, jak bude dále postupovat. 

Andrej Kiska vyčkával na výsledky ve své volební centrále v čtyřhvězdičkovém hotelu Devín na bratislavském nábřeží, kde byl od počátku sčítání důvod k radosti. 

"Děkuji všem voličům, díky nim budu za chvíli novým slovenským prezidentem. Budu lidi spojovat a motivovat. Slovensko je krásná země a já udělám vše pro to, abychom se tady cítili dobře," pronesl těsně před půlnocí Andrej Kiska za vydatného potlesku svých příznivců.

"Budu stát za lidmi, za každým slušným člověkem v této zemi," dodal s tím, že se pokusí "polidštit politiku".

Kandidát bez politických zkušeností

V novodobé historii pětimilionové země se dosud nestalo, aby prezidentem byl zvolen kandidát bez předchozích zkušeností v politice. Změní to až milionář Kiska, který zbohatl na prodeji podílů ve firmách zabývajících se katalogovým a splátkovým prodejem a který pak založil nadaci.

"Je to velký předěl na slovenské politické scéně. Příliš mnoho o panu Kiskovi nevíme," konstatoval pro ČT24 Hynek Kmoníček, šéf hradní zahraniční kanceláře českého prezidenta.

Politologové si přitom předem vůbec netroufli odhadnout, který z dvojice finalistů volby má šanci získat více hlasů. První kolo v polovině března sice vyhrál Robert Fico s 28 procenty hlasů, jeho náskok před druhým Andrejem Kiskou s podporou 24 procent byl ovšem menší, než se čekalo.

Volební účast nebyla nijak valná. V prvním kolem před dvěma týdny dosáhla 43,4 procenta, byla tak nejnižší od zavedení přímé volby hlavy státu v roce 1999. V druhém kole se očekávala vyšší.

Současný prezident Gašparovič je v úřadu druhé pětileté funkční období. V letošních volbách už nemohl kandidovat. V předvolební kampani stejně jako český prezident Miloš Zeman podpořil Roberta Fica.

Ani tato podpora evidentně nebyla dostatečná. Slovenská sociální demokracie a její lídr Fico přišli o voliče.

Sdílet:

Hlavní zprávy