1 VIDEO

VIDEO: Turista natočil výbuch sopky

Australskému turistovi Philu McNamarovi se během plavby kolem sopky Tavurvur v Papui-Nové Guineji podařilo zaznamenat její erupci. K té došlo v pátek 29. srpna. 

„Dávejte pozor na ránu, teď to přijde,“ říká někdo na záznamu výbuchu. Z vulkánu se nejdříve začne valit kouř a poté následuje rána. Erupce dosáhla podle www.news.com.au výšky přibližně 15 km. Mohla by kvůli ní být tedy i přerušena letecká doprava nad oblastí.

Tavurvur je aktivní sopka poblíž města Rabaul ve státě Papua-Nová Guinea. Jedná se vlastně o vedlejší sopouch stratovulkánu Rabaul. V historii byla sopka aktivní mnohokrát, naposledy v roce 2013.

Zvláště k ničivému výbuchu došlo v roce 1994, kdy bylo město Rabaul z velké části zdevastováno. 

Fotografie aktivního vulkánu během několika hodin zaplnily Twitter.

Sopka Tavurvur není jediná, která v posledních dnech vykazuje aktivitu.

V jihoamerickém Ekvádoru se v pondělí probudil k životu vulkán Tungurahua. Na konci srpna začala být aktivní také sopka Bárdarbunga na Islandu. Uniká z ní láva, ale erupce jsou prozatím malé.

Její aktivita je nicméně pozorně sledována. V roce 2010 totiž erupce islandského vulkánu Eyjafjallajökull výrazně zkomplikovala leteckou dopravu. Kvůli sopečnému prachu musel být na několik dní uzavřen vzdušný prostor téměř v celé Evropě. 

Na začátku srpna začala chrlit lávu také italská sopka Stromboli. Na vulkánu se otevřel nový kráter, z nějž vytéká láva volně do moře

Čtěte také: Italská sopka Stromboli se probudila k životu, chrlí lávu

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.