Tajná svoboda íránských žen. Na Facebooku se fotí bez hidžábu
Protest íránských žen
Íránské ženy svlékají muslimské šátky a na Facebooku postují fotografie. Vyzývá je k tomu nově založená stránka na této sociální síti s názvem „Má tajná svoboda“ (My stealthy freedom). Kampaň od minulého týdne získala už přes 170 tisíc lajků.
Facebooková stránka byla založena 3. května 2014 íránskou novinářkou Masih Alinejad a v současnosti ji sleduje okolo 171 000 lidí. Téměř všechny lajky jsou od lidí žijících v Íránu, jak žen, tak mužů. Zatím mají stránky kolem 170 fotografií. Ženy posílají fotky z pláže, z ulic, s přáteli i svými partnery. Ale především – na všech fotkách jsou bez hidžábu, šátku, který má muslimským ženám halit hlavu po prsa.
„Nenávidím hidžáb. Miluju ten pocit cítit slunce a vítr ve vlasech. Je to snad takový hřích?“ „Sním o životě, kde by muslimské ženy byly rovné svým mužům.“ „Můj problém není to, že musím nosit šátek. Ale to, že nemám volbu.“ „Ukrytá svoboda – tajná svoboda – znamená prostě jen na pár vteřin být tím, čím chci skutečně být.“ To vše píší íránské ženy v popiskách k fotografiím na Facebooku.
Vlasy jako rukojmí vlády
Od dob islámské revoluce, která proběhla před 35 lety, nemohou ženy vycházet ze svých domovů, aniž by na sobě měly tyto šátky. Ženy mohou být potrestány pokutou nebo rovnou vězením. „Moje vlasy byly jako rukojmí vlády,“ říká Masih Alinejad, která nyní žije v Británii. „Vláda má ale pořád dost těchto rukojmích.“
Alinejad dostala nápad po té, co přidala na svůj profil pár svých vlastních fotografií bez šátku. Její snímky měly obrovský ohlas a ženy jí začaly samy posílat vlastní fotografie. Proto se nakonec rozhodla zřídit na Facebooku profil, který se bude věnovat přímo této aktivitě – sdílení fotek íránských žen bez šátků.
I když je novinářka známá pro svoji kritiku vůči íránské vládě, stránky prý nemají být politické, nejedná se o ženské politické aktivistky. „V žádném případě nepodporuji ženy, aby popíraly nucený hidžáb nebo proti němu vystupovaly,“ řekla na svojí obranu autorka projektu. „Chci jen dát hlas tisícům a tisícům íránských žen, které si myslí, že nemají žádnou možnost říct svůj názor."
Blýskání se na lepší časy?
Muslimský šátek je kontroverzním íránským zvykem. Nedávná billboardová kampaň v Íránu připomínající ženám, že se musí halit, byla na sociálních médiích zesměšňována – přirovnávala ženy k sladkostem, které v obalu nechají nenechavé mouchy na pokoji. To je i oficiální důvod zahalení muslimek, aby muži snáze krotili své touhy.
Za podporu striktního dodržování islámských pravidel demonstrovali muslimští konzervativci minulý týden v Teheránu. Íránskou metropolí se nesly nespokojené hlasy těch, kteří požadovali zpřísnění regulí včetně zmíněného šacení. Demonstrantům se nelíbily množící se případy, kdy např. učitelky stále častěji nosí upnuté džíny a rozpuštěné vlasy. Na jejich podporu se vyjádřil dokonce prezident Hasan Rúhání, čímž zvedl vlnu kritiky.
V Íránu, stejně tak jako v Saudské Arábii a Afghánistánu jsou dívky od devíti let povinny nosit hidžáb na veřejnosti po celý den. Toto nařízení pochází z Koránu, kde stojí, že žena se musí zakrýt závěsem (hidžábem) až po prsa, zbytek těla ji má halit čádor, dlouhý splývavý oděv. Na dodržování těchto pravidel dohlíží náboženská policie. Ženy, které budou mít odhalenou část těla jinou než obličej a dlaně, budou nejprve varovány, při opakovaném porušování jim hrozí až 70 ran bičem nebo až 60 dní vězení.