Šéf opoziční slovenské strany Sulík rezignuje. Kandidovat však chce znovu

Šéf opoziční slovenské strany Sulík rezignuje. Kandidovat však chce znovuNOVÉ
Svět

Volba nového předsedy

Echo24

Lídr nejsilnější slovenské opoziční strany Svoboda a solidarita (SaS) Richard Sulík v pondělí oznámil rezignaci. Tento krok odůvodnil snahou urychlit konání nových voleb šéfa SaS, ve kterých chce opět kandidovat a ve kterých bude mít patrně nejméně jednoho protikandidáta. Sulík formálně složí stranickou funkci na mimořádném kongresu SaS v červnu, na kterém by delegáti měli rozhodnout o novém předsedovi strany.

SaS pod vedením europoslance Sulíka v březnových parlamentních volbách překvapivě skončila se ziskem 12,1 procenta hlasů na druhém místě za vítěznou stranou Směr-sociální demokracie (Směr-SD) premiéra Roberta Fica. Sulík se po volbách neúspěšně pokoušel sestavit širokou pravicovou koalici, což se mu ale nepodařilo kvůli nesouhlasu nacionalistické Slovenské národní strany (SNS). Koaliční vládu nakonec vytvořily Směr-SD, SNS a další dvě menší strany pravého středu.

Volba předsedy SaS byla původně plánována na příští rok, po Sulíkově oznámení bude mimořádný kongres již za necelý měsíc. Sulík odmítl, že by tímto krokem zkrátil kampaň svým vyzývatelům.

Již dříve kandidaturu na post šéfa SaS ohlásil místopředseda strany, poslanec a někdejší ministr sociálních věcí Jozef Mihál. Zájem ucházet se o post předsedy strany oznámil již v dubnu, kdy zároveň kritizoval, že SaS staví svůj program zejména na ekonomických otázkách.

Nejnovější Sulíkovo rozhodnutí kritizoval například poslanec strany Martin Poliačik. „Svoláním mimořádného kongresu již za necelý měsíc a jeho spojení s volbou nového předsedy SaS se Richard Sulík nezachoval jako demokrat. Členové strany, kteří plánovali svou vizi a případnou kandidaturu komunikovat až na podzimní programové konferenci, byli odstaveni od možnosti udělat to podle původního plánu,“ uvedl Poliačik.

Před třemi lety volba předsedy SaS, ve které uspěl Sulík, skončila vnitrostranickým rozkolem. Neúspěšný kandidát Jozef Kollár a jeho sympatizanti z SaS vystoupili, později založili novou stranu, která v posledních volbách ale propadla.

Čtěte dále: Kalvoda zažaloval policii a vnitro kvůli protičínské demonstraci

Související články