1 Dohra protičínské demonstrace

Kalvoda zažaloval policii a vnitro kvůli protičínské demonstraci

, NOVÉ

Témata: ,

Městský soud v Praze se bude zabývat žalobou protestujících proti čínské lidskoprávní politice, kteří nebyli při návštěvě čínského prezidenta vpuštěni na ohlášenou demonstraci na Hradčanské náměstí. Minulý týden ji soudu poslal advokát Jan Kalvoda, napsal ve svém pondělním vydání týdeník Respekt.

Desítka organizací chtěla na konci března během návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga protestovat proti porušování lidských práv v Číně. Pro demonstraci si zamluvili Hradčanské náměstí. Policie ale náměstí pro chodce i vozidla z bezpečnostních důvodů uzavřela a demonstranty na něj těžkooděnci nevpustili. Protest se musel konat na jiném místě. Organizátoři tvrdí, že policie porušila ústavně zaručené právo na shromažďování.

Policie demonstraci zakázala na základě rozhodnutí magistrátu, který k tomu použil vyhlášku o uzavření cest a silnic, o což ho policie dopředu požádala, napsal Respekt. Týdeník připomíná, že podobně postupovali komunisté, když chtěli někomu zakázat vystoupit na veřejnosti. Kalvodova argumentace se podle Respektu opírá o to, že zásadní ústavní právo shromažďovací nemůže být omezeno vyhláškou, ale jen zákonem o shromažďování.

Žalováni jsou jak policie, tak ministerstvo vnitra. Kalvoda chce předvolat policejního prezidenta i ministra vnitra, uvedl Respekt. Kvůli zakázané protičínské demonstraci na Hradčanském náměstí se už obrátila na Ústavní soud skupina senátorů.

Čtěte dále: Komise navrhla Janouškovi roční přerušení trestu. Rozhodne soud

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.