10 milionů korun. Tolik dá Česko Turecku na boj s pašeráky

Uprchlická krize

10 milionů korun. Tolik dá Česko Turecku na boj s pašerákyNOVÉ
Ilustrační foto. Turecká loď nedaleko Princezniných ostrovů. Foto: FOTO: Shutterstock
Domov

Echo24

Česká republika poskytne Turecku pro boj s pašeráky a převáděči lidí finanční dar ve výši deset milionů korun. Během návštěvy tureckého přístavního města Izmir to oznámil český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Hlavním tématem jeho cesty byla uprchlická krize.

„Jsem rád, že ČR Turecku poskytne finanční dar ve výši 10 milionů korun, který půjde na boj proti pašování lidí a dostane ho turecká pobřežní stráž,“ komentoval finanční příspěvek na svém twitterovém účtu Zaorálek.

Zaorálek se v Izmiru sešel se starostou města a také s guvernérem stejnojmenné provincie. Společná diskuze se týkala také obchodních příležitostí pro české firmy.

Debatě ale dominovala migrace. Ministerstvo zahraničí před cestou uvedlo, že Zaorálek chce v Turecku zjistit, s jakými problémy v případě běženců se místní úřady potýkají, a projednat možnosti české pomoci.

Z Turecka uprchlíci přeplouvají na řecké ostrovy, odkud pokračují na sever Evropy, nejčastěji do Německa, Švédska či Rakouska. Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) v lednu připlulo z Turecka do Řecka téměř 58 tisíc lidí. Navzdory zimnímu počasí dorazí z tureckého pobřeží denně i více než 1900 osob.

Evropská unie uzavřela loni v listopadu s Tureckem dohodu, podle níž má Ankara podniknout kroky vedoucí k omezení nelegální migrace. Evropská osmadvacítka Turkům výměnou slíbila tři miliardy eur a posun v přístupových jednáních Ankary s EU.

Čtěte také: EU přijme další uprchlíky, řekla Merkelová. Rozdělí je podle kvót