1 Tisíce lidí čeká na syrsko-tureckých hranicích

EU přijme další uprchlíky, řekla Merkelová. Rozdělí je podle kvót

, AKTUALIZOVÁNO

Témata: , , , ,

Syrští uprchlíci budou moci i nadále přicházet do Evropy, a tedy i do Německa. V pondělí to v Ankaře prohlásila německá kancléřka Angela Merkelová, která odjela do Turecka jednat o zbrzdění proudu běženců směřujících na starý kontinent. Ti, kteří se do Evropy dostanou, budou podle Merkelové rozdělováni na základě systému kvót. Hlava německé vlády rovněž ostře zkritizovala Rusko a syrský režim kvůli náletům na syrské město Halab, které minulý týden vyhnaly z domovů desetitisíce obyvatel.

„V posledních dnech jsme zděšeni a šokováni utrpením desítek tisíc lidí při bombových útocích, a také bombovými útoky, které přicházejí z ruské strany,“ řekla Merkelová s odkazem na bombardování Halabu.

Čtěte také: V Německu vládne bezpráví, přitvrzuje bavorský premiér

Na 30 000 syrských uprchlíků se nahromadilo u turecké hranice, když minulý týden utekli před ofenzivou jednotek syrské vlády a Ruska proti opozičním silám v oblasti Halabu. Ankara v předchozích dnech přijala asi 15 000 uprchlíků, pak hranice uzavřela a údajně pouští jen nemocné a zraněné.

Turecko a Německo se dohodly, že neprodleně zahájí společnou akci na pomoc těmto běžencům. Německo poskytne technickou pomoc a Turecko záchranné složky pro mimořádné události. Ankara už přijala celkem 2,7 milionu Syřanů, kteří prchají před občanskou válkou.

Akční plán pro uprchlíky

Spolková kancléřka v pondělí přijela do Turecka jednat o plnění dohody mezi Ankarou a Evropskou unií o zbrzdění proudu běženců směřujících na starý kontinent. Kromě premiéra Ahmata Davutogla se odpoledne setkala ještě s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem.

Ke zmíněné dohodě Turecka s EU podle DPA kancléřka poznamenala, že i na základě tohoto „akčního plánu“ budou moci syrští uprchlíci v budoucnu přicházet do Evropy, a to i do Německa. Tito běženci pak budou na základě systému kvót rozdělováni v Evropě. Merkelová zdůraznila, že je důležité, aby cesta migrantů ze Sýrie přes Turecko neprobíhala ilegálně, nýbrž „kontrolovaně, legálně a aby byla námi organizovaná“.

S tím je rovněž seznámeno nizozemské předsednictví Evropské unie. „A v EU existuje skupina dobrovolnických zemí, které v této oblasti také udělají první kroky,“ prohlásila kancléřka. O mechanismu se má podle ní konkrétně mluvit příští týden.

Společný boj proti pašerákům lidí

Davutoglu po jednání s Merkelovou prohlásil, že příští týden bude EU informovat, na které projekty použije tři miliardy eur (81 miliard Kč) z unijních peněz. Tyto peníze Brusel slíbil Ankaře koncem loňského roku výměnou za posílení spolupráce na snížení počtu uprchlíků, kteří právě přes Turecko směřují do Řecka a pak dál do Evropy. Do Německa jich loni přišlo na 1,1 milionu. Unie kromě peněz Turecku, dlouholetému kandidátovi na členství v EU, slíbila intenzivnější přístupové rozhovory a zjednodušení vízového styku.

Merkelová se dnes s Davutogluem také shodla, že oba budou prosazovat nasazení jednotek NATO v boji proti pašerákům lidí v moři mezi Řeckem a Tureckem. O této otázce by měli jednat ministři obrany Severoatlantické aliance na svém nadcházejícím zasedání. V této souvislosti hovořiliMerkelová s Davutogluem o zlepšení spolupráce pobřežních stráží Turecka a Řecka a o lepší ochraně hranic agenturou Frontex.

Merkelová také oznámila, že se s Davutogluem dohodli na posílení bilaterální spolupráce obou zemí v boji s organizovanými skupinami pašeráků lidí.

Čtěte také: VIDEO: Na vesnici u Aleppa dopadají ruské a Asadovy bomby

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.