EU přijme další uprchlíky, řekla Merkelová. Rozdělí je podle kvót

Tisíce lidí čeká na syrsko-tureckých hranicích

EU přijme další uprchlíky, řekla Merkelová. Rozdělí je podle kvótAKTUALIZOVÁNO
Archivní foto. Foto: Shutterstock
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Syrští uprchlíci budou moci i nadále přicházet do Evropy, a tedy i do Německa. V pondělí to v Ankaře prohlásila německá kancléřka Angela Merkelová, která odjela do Turecka jednat o zbrzdění proudu běženců směřujících na starý kontinent. Ti, kteří se do Evropy dostanou, budou podle Merkelové rozdělováni na základě systému kvót. Hlava německé vlády rovněž ostře zkritizovala Rusko a syrský režim kvůli náletům na syrské město Halab, které minulý týden vyhnaly z domovů desetitisíce obyvatel.

„V posledních dnech jsme zděšeni a šokováni utrpením desítek tisíc lidí při bombových útocích, a také bombovými útoky, které přicházejí z ruské strany,“ řekla Merkelová s odkazem na bombardování Halabu.

Čtěte také: V Německu vládne bezpráví, přitvrzuje bavorský premiér

Na 30 000 syrských uprchlíků se nahromadilo u turecké hranice, když minulý týden utekli před ofenzivou jednotek syrské vlády a Ruska proti opozičním silám v oblasti Halabu. Ankara v předchozích dnech přijala asi 15 000 uprchlíků, pak hranice uzavřela a údajně pouští jen nemocné a zraněné.

Turecko a Německo se dohodly, že neprodleně zahájí společnou akci na pomoc těmto běžencům. Německo poskytne technickou pomoc a Turecko záchranné složky pro mimořádné události. Ankara už přijala celkem 2,7 milionu Syřanů, kteří prchají před občanskou válkou.

Akční plán pro uprchlíky

Spolková kancléřka v pondělí přijela do Turecka jednat o plnění dohody mezi Ankarou a Evropskou unií o zbrzdění proudu běženců směřujících na starý kontinent. Kromě premiéra Ahmata Davutogla se odpoledne setkala ještě s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem.

Ke zmíněné dohodě Turecka s EU podle DPA kancléřka poznamenala, že i na základě tohoto „akčního plánu“ budou moci syrští uprchlíci v budoucnu přicházet do Evropy, a to i do Německa. Tito běženci pak budou na základě systému kvót rozdělováni v Evropě. Merkelová zdůraznila, že je důležité, aby cesta migrantů ze Sýrie přes Turecko neprobíhala ilegálně, nýbrž „kontrolovaně, legálně a aby byla námi organizovaná“.

S tím je rovněž seznámeno nizozemské předsednictví Evropské unie. „A v EU existuje skupina dobrovolnických zemí, které v této oblasti také udělají první kroky,“ prohlásila kancléřka. O mechanismu se má podle ní konkrétně mluvit příští týden.

Společný boj proti pašerákům lidí

Davutoglu po jednání s Merkelovou prohlásil, že příští týden bude EU informovat, na které projekty použije tři miliardy eur (81 miliard Kč) z unijních peněz. Tyto peníze Brusel slíbil Ankaře koncem loňského roku výměnou za posílení spolupráce na snížení počtu uprchlíků, kteří právě přes Turecko směřují do Řecka a pak dál do Evropy. Do Německa jich loni přišlo na 1,1 milionu. Unie kromě peněz Turecku, dlouholetému kandidátovi na členství v EU, slíbila intenzivnější přístupové rozhovory a zjednodušení vízového styku.

Merkelová se dnes s Davutogluem také shodla, že oba budou prosazovat nasazení jednotek NATO v boji proti pašerákům lidí v moři mezi Řeckem a Tureckem. O této otázce by měli jednat ministři obrany Severoatlantické aliance na svém nadcházejícím zasedání. V této souvislosti hovořiliMerkelová s Davutogluem o zlepšení spolupráce pobřežních stráží Turecka a Řecka a o lepší ochraně hranic agenturou Frontex.

Merkelová také oznámila, že se s Davutogluem dohodli na posílení bilaterální spolupráce obou zemí v boji s organizovanými skupinami pašeráků lidí.

Čtěte také: VIDEO: Na vesnici u Aleppa dopadají ruské a Asadovy bomby

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články