VIDEO: Na vesnici u Aleppa dopadají ruské a Asadovy bomby

VIDEO: Na vesnici u Aleppa dopadají ruské a Asadovy bombyAKTUALIZOVÁNO
Svět

mc Echo24

Syrský aktivista Ibrahim Omar zachytil na video bombardování syrské vesnice nedaleko Aleppa. Dopadající bomby vydávají ohlušující zvuky, zvedá se prach, sanitky s pronikavými sirénami odvážející raněné.

Jak na videu říká sám Ibrahim Omar, vesnici Kafer Hamrah zasáhly v den, kdy zde natáčel, více než čtyři útoky. Britská lidskoprávní organizace Syrian Observatory for Human Rights uvádí, že ten den zemřely ve vesnici dvě děti.

Oblast kolem Aleppa, druhého největší syrského města, kde se nachází také vesnice Kafer Hamrah, je pod těžkou palbou ruských jednotek a syrských vládních sil za účelem porazit zdejší povstalce.

Uprchlíci se hromadí u turecké hranice

Syrští vzbouřenci se v Aleppu dostali do obklíčení vládních vojsk a mnoho civilistů teď prchá směrem k tureckým hranicím. Tady se hromadí u hraničního přechodu Kilis, protože Turci zatím nikomu nedovolili hranici překročit.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan k tomu uvedl, že je jeho země připravena přijmout desetitisíce syrských uprchlíků z Aleppa, pokud tito lidé nebudou mít jinou možnost. „Režim v Damašku část Aleppa zablokoval. Pokud jsou civilisté přinuceni k útěku, jsou za našimi branami a nemají jinou možnost, musíme se našich bratrů ujmout,“ konstatoval.

Německá kancléřka Angela Merkelová po setkání s tureckým premiérem Ahmetem Davutogluem v Ankaře ostře kritizovala Rusko a syrský režim kvůli náletům na syrské město Halab. Uvedla to agentura DPA. Turecko a Německo se také dohodly, že neprodleně zahájí společnou akci na pomoc syrským uprchlíkům, kteří se po ofenzivě na Halab z minulého týdne nahromadili u tureckých hranic. Německo poskytne technickou pomoc a Turecko záchranné složky pro mimořádné události.

„Za poslední dny jsme zděšeni a šokováni utrpením desítek tisíc lidí při bombových útocích, a také bombovými útoky, které přicházejí z ruské strany,“ řekla Merkelová s odkazem na bombardování Halabu.

Na 30.000 syrských uprchlíků se nahromadilo u turecké hranice, když minulý týden utekli před ofenzivou jednotek syrské vlády a Ruska proti opozičním silám v oblasti Halabu. Ankara v předchozích dnech přijala asi 15.000 uprchlíků, pak hranice uzavřela a údajně pouští jen nemocné a zraněné. Turecko už přijalo na 2,7 milionu Syřanů, kteří prchají před občanskou válkou.

Čtěte také:

Drsné srovnání: Sýrie před a po

VIDEO: Ruské bomby drtí syrské civilisty