Islámský stát se zcela stáhl ze severosyrské provincie Aleppo

Válka v Sýrii

Islámský stát se zcela stáhl ze severosyrské provincie AleppoNOVÉ
Syrské Aleppo před válkou Foto:

Ilustrační foto: Shutterstock

Svět

Echo24

Radikální skupina Islámský stát, se v pátek zcela stáhla ze severosyrské provincie Aleppo. Oznámila to exilová skupina syrských ochránců lidských práv (SOHR). Islámský stát podle ní definitivně ukončil svou téměř čtyřletou přítomnost v regionu, kde leží i stejnojmenné velkoměsto Aleppo.

Islámský stát, proti němuž v Aleppu postupovala syrská armáda, se z Aleppa definitivně stáhl, řekl šéf SOHR Ramí Abdar Rahmán. Podle informátorů, od nichž SOHR údajně získává informace o situaci v Sýrii, vojáci ve čtvrtek večer obsadili strategickou silnici spojující přes aleppské území provincie Hamá a Rakka, a odřízli tak 17 posledních vesnic, jež měl Islámský stát ještě v Aleppu pod kontrolou. Radikálové se proto rozhodli ustoupit.

Pro Islámský stát který nyní bojuje o svou baštu, jíž je město Rakka, je to podle agentury AFP citelná porážka, protože koncem roku 2014 měla skupina ve svých rukou polovinu rozlehlé provincie Aleppo.

Syrská agentura SANA oznámila, že armáda teď čistí území a obsazuje pozice Islámského státu na jihovýchodě Aleppa.

V bitvě o město Rakka Islámský stát zahájil v pátek protiofenzívu a tlačí osvobozující arabsko-kurdské oddíly zpět k okrajům města. Podle SOHR bojuje koalice kurdských a arabských oddílů (SDF) na okrajích města a Islámskému státu se podařilo znovu obsadit dříve už ztracené pozice v průmyslové zóně na východním okraji. Zdroje ze SDF, jež citovala agentura Reuters, ale tvrdí, že byl protiútok odražen. SOHR však trvá na tom, že se na východě Rakky tvrdě bojuje.

Kromě Rakky, která je syrskou baštou Islámského státu, tato organizace ovládá ještě asi 200kilometrový pruh území v údolí řeky Eufrat směrem k irácké hranici. Zdroje ze SDF odhadují, že boj o Rakku může trvat čtyři až šest týdnů.

Čtěte také: FOTOGALERIE: Aleppo po skončení bojů – z rušných bulvárů zbyly rozvaliny