FOTOGALERIE: Aleppo po skončení bojů – z rušných bulvárů zbyly rozvaliny
Jak to po válce v Aleppu skutečně vypadá?
Rozbombardované a zpustošené Aleppo, které za sebou po více než čtyřech letech trvajících bojů zanechalo tisíce mrtvých civilistů i vojáků, lidí bez domova a ruiny domů a dnes je jedním ze symbolů války v Sýrii, odhaluje svou děsivou tvář. Ačkoliv válka ve městě skončila, její následky budou obyvatele pronásledovat ještě dlouhé roky. Fotografie zachycující trosky města pořídila skupina řeholníků z Farnosti sv. Františka v Aleppu.
Fotografie dokumentují především oblast kolem kostela San Wartan, který se nachází mezi čtvrtěmi Midan a Boustan Bacha na severovýchodě Aleppa. Klášter spravovali jezuité a před válkou sloužil iráckým uprchlíkům. Na začátku války zde přebývali uprchlíci z měst Hama a Homs. Jezuitský kostel se však později dostal pod kontrolu rebelů a stal se jakousi demarkační linií mezi rebely a syrskou armádou.
„Rozsah škod je obrovský! Ale převládá silnější touha do této oblasti opět vrátit život,“ píše na svém Facebooku Farnost sv. Františka v Aleppu. Jedním z prvních kroků, jak se budou snažit život do města navrátit, je rozdávání tisíce teplých jídel denně pro přeživší i pro ty, kteří mají v plánu se do města vrátit.
Symbolikou utrpení místních obyvatel a jako tichý svědek posvátnosti místa shlíží shora na počínání farníků Ježíš s uřezanýma rukama.
Válka v Aleppu
Nad druhým největším městem Sýrie v prosinci 2016 po rozhodující ofenzivě, na které se podílely vládní jednotky za pomoci Íránu a šíitských milic z Libanonu a Iráku a za podpory ruského letectva, převzala kontrolu syrská armáda Bašára Asada. Boje o město začaly v červenci 2012 během druhého roku války v Sýrii a ukončeny byly v minulém roce 22. prosince evakuací civilistů i rebelů. Smrtící bombardování východní části města ovládané povstalci bylo podle Asada ospravedlněné. V opačném případě by totiž civilisté byli ponecháni na pospas „teroristům“, řekl Asad po konci bojů. Jeho vojenská kampaň ve městě, která vedla k tomu, že o střechu nad hlavou přišly desítky tisíc civilistů, mohla být však podle OSN porušením válečného práva.