Ovčáčkova slova jsou lživá, tvrdí odbory leteckých dispečerů

Trapné zpoždění

Ovčáčkova slova jsou lživá, tvrdí odbory leteckých dispečerůAKTUALIZOVÁNO
Jiří Ovčáček Foto: Reprofoto: ČT
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Přetahovaná o důvod zpožděného příjezdu českého prezidenta Miloše Zemana na pohřeb slovenského exprezidenta Michala Kováče má další kapitolu. Letečtí dispečeři označili slova prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka o tom, že zpoždění prezidentského letadla způsobili oni, jako lživá.

“Profesní a odborová organizace řídícího letového provozu České republiky se důrazně ohrazuje proti prohlášení Kanceláře prezidenta republiky o důvodech zpoždění letu CEF01 ze dne 13. 10. 2016,” uvádí v prohlášení organizace její prezident Tomáš Martinec.

Podle asociace se postup všech zaměstnanců Řízení letového provozu, kteří se na zajištění státně důležitého letu podíleli, odehrál podle platných leteckých předpisů s prioritou zachování bezpečnosti.

“Státně důležitému letu CEF01 bylo umožněno pojíždět k vzletové a přistávací dráze okamžitě po žádosti posádky o pojíždění a následný vzlet byl povolen tak, aby nebyla narušena bezpečnost letového provozu. V rámci upřednostnění odletu prezidentského speciálu řídící letového provozu nařídili jednomu letadlu přerušit přiblížení na přistání a několik dalších příletů bylo následně zdrženo. Prohlášení tiskového mluvčího prezidenta České republiky Jiřího Ovčáčka vnímáme jako lživá a účelová, poškozující dobrou profesní pověst řídících letového provozu České republiky,” končí Martinec prohlášení asociace.

Mluvčí prezidenta po pozdním příjezdu české delegace na Kováčův pohřeb několikrát změnil zdůvodnění toho, proč se česká výprava zpozdila. Nejdříve uvedl, že důvodem bylo špatné počasí, podle bratislavského letiště i českého Řízení letového provozu ale počasí lety neovlivnilo. Později napsal, že čas příjezdu na Bratislavský hrad byl stanoven po dohodě se slovenskou stranou a zpoždění tím logicky nevzniklo. Třetím důvodem podle je tedy upřednostnění jiného letu.

Čtěte také: Ovčáček přinesl „důkaz”. Prezidentské letadlo čekalo čtyři minuty

Sdílet:

Hlavní zprávy

domov
×

Podobné články