Babiš podpořil Zemanova slova pro čínskou CCTV

Návštěva Si Ťin-pchinga v Česku

Babiš podpořil Zemanova slova pro čínskou CCTVAKTUALIZOVÁNO 3
Domov
Echo24
Sdílet:

Miloš Zeman si v čínské televizi připravoval půdu před pražskou návštěvou čínského prezidenta Si Ťin-Pchinga. Česká republika se nyní zbavila vlivu Spojených států amerických a Evropské unie a je zase svobodnou zemí, vysvětloval prezident potenciálně 80 milionům anglicky hovořících čínských diváků v televizi CCTV News. Podle něj bývalá česká vláda byla příliš submisivní. Zemanova slova vyvolala silně odmítavé reakce napříč politickým spektrem. Smířlivěji je však přijali komunista Vojtěch Filip a Andrej Babiš (ANO).

„Byly velmi špatné vztahy mezi Čínou a bývalou vládou České republiky. Zdůrazňuji bývalou vládou České republiky. Protože tato vláda byla velmi submisivní pod tlakem Spojených států a Evropské unie,“ řekl prezident Zeman pro čínskou televizi CCTV News. 

Poté mluvil o české zahraniční politice. „Teď jsme zase nezávislou zemí a tvorba zahraniční politiky je založená na našich vlastních zájmech. Na národních zájmech. Nevměšujeme se do vnitřních záležitostí jakékoliv jiné země,“ dodala hlava státu. Prezident tím patrně narážel na otázku lidských práv v Číně a Tibet, oblasti, které české úřady i samosprávy podporují v posledních letech méně.

Zeman si liboval, že současný stav nahrává zlepšení vztahů České republiky s Čínou. „To je mé vysvětlení restartu (obnovených vztahů – pozn. red.),“ dodal prezident.

Výrok prezidenta Miloše Zemana o vztazích České republiky a Číny jde podle šéfa TOP 09 Miroslava Kalouska proti dlouhodobé zahraniční a bezpečnostní politice Česka. Považuje ho za odpudivý.

Slova hlavy státu odmítl i bývalý premiér Petr Nečas, podle něhož jeho vláda zahájila obrat k více pragmatické politice ve vztahu k Číně.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček Zemana hájil. „Pan prezident narovnal České republice páteř a vrátil zemi hrdost po smutném období lokajského čecháčkovského přikrčení v režii TOP 09,“ napsal dnes na twitteru.

„ČR je součástí Evropské unie, tudíž EU není něco, co nás může tlačit zvenčí, USA je náš partner v rámci NATO. Výrok hlavy státu tak v podstatě odmítá dlouhodobou zahraniční a bezpečnostní politiku ČR,“ řekl dnes ČTK Kalousek. „Že to je Číňanům úplně jedno, dokazuje fakt, že nejrychleji rostl zahraniční obchod s Čínou v letech, kdy ministrem zahraniční byl Karel Schwarzenberg (TOP 09). Nám to ale jedno být nesmí, protože hlava státu se těchto odpudivých výroků dopouští zcela záměrně,“ uvedl také šéf opoziční strany TOP 09.

Cestu představuje dialog

Proti slovům Zemana se ohradil i Nečas. „Byla to vláda pod mým vedením, která zahájila obrat k více pragmatické politice ve vztahu k Číně,“ napsal dnes bývalý předseda vlády v textové zprávě ČTK. Zmínil dvojici svých setkání s čínským premiérem i projev na sjezdu Svazu průmyslu v září 2012. „Naše vztahy by měly být budovány na vzájemném respektu a nevměšování se do vnitřních záležitostí. Že na některé věci máme rozdílný názor, je logické, vycházíme z rozdílného systému hodnot. Ale cestou je dialog, nikoliv tomu druhému vnutit svůj pohled na svět,“ podotkl také expremiér.

Kalousek dnes po slovech Zemana hovořil o dvou kolejích české zahraniční politiky. Jednu podle něj personifikuje premiér Bohuslav Sobotka a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (oba ČSSD), kteří přiměřeně respektují dlouholetý azimut české zahraniční politiky a spojenecké závazky. „Ta druhá kolej otáčí azimut ke Kremlu a je podlézavá autoritativním a nesvobodným režimům a tu personifikuje především prezident republiky, ke kterému se přidal první místopředseda vlády (Andrej Babiš),“ uvedl.

Velmi kritický byl i současný předseda ODS Petr Fiala, podle něhož levicové překrucování skutečností nezná mezí. Bývalá koaliční vláda podle něj nikomu nepodléhala. „Vysvětlení je jediné: místo euroatlantické spolupráce nás chce (Zeman) posunout k východu, ke kterému se pravě on chová submisivně, abych použil jeho slova. To ale není žádný rozumný zahraničně-politický ani bezpečnostní koncept. Rozvíjet ekonomické vztahy s Čínou je správné, kvůli tomu ale nesmíme padat na kolena a popírat hodnoty, které jsme dosud vyznávali,“ míní.

Zahraničněpolitický mluvčí hnutí ANO a europoslanec Pavel Telička ČTK napsal, že je mu ze slov hlavy státu úzko. „Především z těch, kdy chladnokrevně až téměř vypočítavě mluví o našich klíčových spojencích a EU, jejíž součásti jsme a kterou máme možnost zevnitř ovlivňovat,“ poznamenal. „Nejde asi ani tak o ostudnou neznalost prezidenta, ale spíše ostudnou servilitu vůči Číně. Přitom v roce 1996 se na adresu Číny vyjadřoval krajně nevhodně až nechutně. Tady už končí důvěryhodnost,“ napsal také. Další představitelé současné vládní koalice zatím na dotaz ČTK nereagovali.

Babiš: Konečně sledujeme ekonomické cíle

O poznání smířlivěji se k Zemanovým slovům postavil předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Podle něj jde Zemanovi o restart česko-čínských vztahů. Česká republika podle něj rovněž začala zahraniční politiku konečně chápat jako prostředek k naplnění ekonomických zájmů, což dříve nebylo obvyklé. „Vyjádření pana prezidenta chápu tak, že naše země začala konečně zahraniční politiku chápat jako prostředek k naplňování národních ekonomických zájmů, což v minulosti nebylo běžné,“ napsal ČTK Babiš. „Snahy pana prezidenta chápu jako restart česko-čínských vztahů,“ podotkl také.

„Já doufám, že tato návštěva povede k výraznému navýšení exportu českých firem do Číny a že budeme svědky investic ze strany Číny, které budou vytvářet pracovní místa s vysokou přidanou hodnotou a nepůjde jen o investice do soukromých firem a nemovitostí nebo do médií nízké kvality,“ uvedl ministr financí.

Za Zemana se postavil i předseda komunistů Vojtěch Filip. Vláda Nečase podle něj vůbec nehledala český národní zájem a byla spíše zcela závislá na příkazech z USA. Současné vládě zase podle něj chybí jasné vymezení vůči zcela chybné migrační politice Evropské unie. Přál by si prý, aby byla česká vláda schopna zajistit stejně právo na rozvoj takovému procentu lidí jako čínská vláda.

Čínský prezident Si Ťin-pching do Česka přiletí v pondělí dvě hodiny po poledni. Při návštěvě trvající do středy vedle setkání s českými politiky například zasadí v Lánech strom nebo navštíví pražský Strahovský klášter. Kvůli první návštěvě nejvyššího čínského představitele v Česku v historii budou v pohotovosti stovky policistů i vojáků. Podle úřadů bude nejdůležitějším výstupem z příjezdu Si Ťin-pchinga ustavení strategického partnerství mezi Českem a Čínou, které by mělo znamenat příliv čínských investic.

Čtěte také: Někdo poškodil desítky čínských vlajek, Ovčáček viní TOP 09

Tibetské vlajky vyvěsí přes 740 obcí či městských částí

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články