Vyhostit velvyslankyni? ‚Vše by to zhoršilo,‘ oponuje Sobotka

KAUZA DĚTÍ MICHALÁKOVÝCH

Vyhostit velvyslankyni? ‚Vše by to zhoršilo,‘ oponuje SobotkaSLEDUJEME ON-LINE
Domov

Echo24

Zveřejnění rozhodnutí norských úřadů v případu Evy Michalákové, na jehož základě ztratila Michaláková práva na obě děti a mladšího syna navíc úřady poslaly k adopci, pobouřil politiky napříč politických spektrem. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) kvůli tomu svolal mimořádnou schůzku ministrů, jejichž resortů se případ týká. Po jejím konání oznámil, že Praha pošle do Osla protestní nótu. Vláda také bude paní Michalákové radit s dalším postupem – a podpoří případnou stížnost k Evropskému soudu pro lidská práva. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) považuje rozhodnutí za „nehorázné“. Rozhodnutí odsoudil také prezident Miloš Zeman, podle nějž je jediným řešením Evropský soud pro lidská práva.

Norské úřady nyní rozhodly v případu Evy Michalákové, které norská sociálka v roce 2011 odebrala syny kvůli údajnému, ale později neprokázanému zneužívání. Mladšího syna úřady poslaly k adopci, ke staršímu odebraly matce rodičovská práva. Michaláková tak ztratila kontakt se svými syny.

SLEDUJEME ON-LINE

17:53 NÓTU KVŮLI MICHALÁKOVÝM ODEŠLE ČR VE STŘEDU
Ministři se dohodli, že protestní nótu odešlou Norsku ve středu.

17:35 ZEMAN: KVŮLI MICHALÁKOVÝM BY MOHL BÝT STAŽEN ČESKÝ VELVYSLANEC
Kvůli norskému rozhodnutí v případě bratrů Michalákových by mohl být stažen na konzultace český velvyslanec v Norsku. V rozhovoru to dnes řekl prezident Miloš Zeman. Své předchozí vyjádření, že nepovažuje za špatný nápad vyhostit norskou velvyslankyni v Česku, označil za nadsázku.

17:25 SOBOTKA: VYHOŠTĚNÍ VELVYSLANKYNĚ BY MICHALÁKOVÉ UŠKODILO
Podle Sobotky by mohlo Michalákové uškodit. „Nemyslím si, že vyhoštění pomůže paní Michalákové k jakémukoli řešení. Naopak by to přerušilo veškerou komunikaci s norskou stranou. Myslím si, že tento krok by naopak vše zhoršil,“ uvedl Sobotka.

17:20 SOBOTKA PŘEDSTAVIL POSTUP ČESKÉ VLÁDY
Sobotka po mimořádné schůzce zveřejnil čtyři body, dle kterých by měla Michaláková v součinnosti s českou vládou postupovat. Za prvé ministerstvo zahraničí zašle protestní nótu, ve které vyjádří směrem k norské straně nesouhlas s rozhodnutím. Za druhé ministerstvo práce a sociálních věcí vyvolá jednání se norskými orgány a bude žádat o vysvětlení, proč došlo k takovému odchýlení původního jednání. Za třetí doporučí Michalákové vyčerpat všechny dostupné prostředky v rámci norského systému​. Za čtvrté – pokud toto neuspěje, doporučí české vláda podání stížnosti k Evropskému soudu pro lidská práva a Česká republika je připravena tuto stížnost jednoznačně podpořit​, dodal Sobotka.

16:10 ZAORÁLEK SE SEŠEL SE ZÁSTUPKYNÍ NORSKÉ VELVYSLANKYNĚ
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) se odpoledne sešel ve Sněmovně se zástupkyní norské velvyslankyně Monicou Stenslandovou, tlumočil jí rozhořčení nad přístupem norským úřadů v případě bratrů Michalákových. Původně se měl Zaorálek setkat s norskou velvyslankyní Siri Ellen Sletnerovou.

15:50 PROTEST PODPOŘIL EUROPOSLANEC PETR MACH
Dnešní protestní akci před Velvyslanectvím Norského království podpořil také europoslanec Petr Mach (Svobodní), který se demonstrace nezúčastní, protože je v Bruselu. Na svém Facebooku nicméně zveřejnil video, v němž odsuzuje rozhodnutí norských úřadů, označuje jej za zrůdnost a vyzývá ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka a celý jeho resort, aby vyjednal mezinárodní dohodu mezi Českou republikou a Norskem, na jejímž základě budou děti vydány do České republiky.​

15:45 NORSKÉ VELVYSLANECTVÍ V PRAZE SE OD ROZHODNUTÍ DISTANCUJE
„Norské velvyslanectví v Praze nemá žádné informace o důvodech rozhodnutí Krajské komise o dvou nezletilých dětech českého občanství.Při projednávání případů péče o děti Krajskou komisí jsou většinou přítomni pouze účastníci řízení a jejich právní zástupci, zástupci Úřadu sociálněprávní ochrany dětí (Barnevernet) a odborníci na ochranu práv dětí,“ napsalo velvyslanectví na svém oficiálním webu.

15:40 V PRAZE SE BUDE PROTI ODEBRÁNÍ DĚTÍ PROTESTOVAT
V Praze byla na rychlo svolána protestní akce před sídlem norského velvyslanectví v Praze, kterou podpoří i europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Lidé se zde sejdou dnes v 17 hodin.

Dostali jsme zprávu o rychlé spontanní akci rozhořčených občanů, kteří chtějí reagovat a dát najevo svůj nesouhlas s…

Posted by Česko, vraťme děti rodičům on 6. říjen 2015


15:00 SOBOTKA SVOLÁVÁ SCHŮZKU MINISTRŮ
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) svolal dnes mimořádnou schůzku ministrů, jejichž resortů se případ dotýká. Na schůzce projednají další postup české vlády v této kauze. Sobotka považuje rozhodnutí norských úřadů za bezohledné jak k matce, tak k „biologické rodině jako takové“.

14:30 ZAORÁLEK OZNAČIL ROZHODNUTÍ ZA NEHORÁZNOST
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) označil rozhodnutí úřadů za nehorázné. Norská strana podle něj porušila slib, který během jednání s českými úřady dala. Zaorálek si také pozval norskou velvyslankyni Siri Ellen Sletnerovou, které bude tlumočit rozhořčení nad rozhodnutím.

11:15 ZEMAN NEPOVAŽUJE VYHOŠTĚNÍ VELVYSLANKYNĚ ZA ŠPATNÝ NÁPAD
Prezident Miloš Zeman podpořil návrh Zdechovského vyhostit norskou velvyslankyni v ČR.

11:10 PODLE ZEMANA JE JEDINOU ŠANCÍ EVROPSKÝ SOUD PRO LIDSKÁ

11:00 EUROPOSLANEC ZDECHOVSKÝ NAVRHUJE VYHOŠTĚNÍ NORSKÉ VELVYSLANKYNĚ
Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) označil rozhodnutí norských úřadů za krádež a postup za nacistický. Také navrh vyhoštění norské velvyslankyně v ČR.

10:50 NORSKÉ ÚŘADY ODEBRALI MICHALÁKOVÉ PRÁVA NA DĚTI
Norské úřady posílají mladšího syna českých rodičů Michalákových do adopce. Ke staršímu ztrácí matka rodičovská práva.

Prezident Miloš Zeman podpořil návrh Zdechovského vyhostit norskou velvyslankyni v ČR. „O návrhu vyhostit norskou velvyslankyni si myslím, že to není úplně špatný nápad,“ prohlásil dále Zeman. Zdechovský označil rozhodnutí norských úřadů za krádež a přirovnal jej k nacistickým postupům.

„Norsko ukradlo české matce děti. Je to nevídané a připomíná mi to nacistické postupy. Obracím se na premiéra Bohuslava Sobotku, aby přerušil diplomatické vztahy s Norskem, a budu žádat o okamžitý odchod norské velvyslankyně,“ napsal Zdechovský.

Zeman dále uvedl, že jediným řešení je Evropský soud pro lidská práva. „V každém případě by se na něj měla obrátit paní Michaláková, ale také český stát, který má instituce na ochranu dětí,“ uvedl Zeman prostřednictvím svého tiskového mluvčího Jiřího Ovčáčka.

Sobotka kvůli případu svolává schůzku ministrů

Rozhodnutí norských úřadů o zbavení Evy Michalákové rodičovských práv a adopci mladšího chlapce, odsoudil i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který jej považuje za bezohledné jak k matce, tak k „biologické rodině jako takové“. Podle premiéra je verdikt v rozporu s informacemi, které v minulých měsících norské úřady dávaly české straně.

Sobotka ještě dnes svolá schůzku ministrů, jejichž resortů se dotýká případ bratrů Michalákových. Projednají další možný postup české vlády v této kauze. Sobotka to uvedl v dnešním prohlášení. Pokud se podle něj norské rozhodnutí o zbavení rodičovských práv Evy Michalákové a o adopci mladšího hocha potvrdí, nepochybně to poškodí česko-norské vztahy.

„Paní Michaláková nyní musí využít všech možností odvolání v rámci norského právního systému. Česká vláda je připravena jí v tomto pomoci a podpoří ji rovněž, pokud jde o případné podání stížnosti k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku,“ uvedl premiér. Schůzky by se měli účastnit ministři zahraničí a spravedlnosti a ministryně práce.

Ministerstvo zahraničí pošle Norům nótu

Za nehorázné považuje rozhodnutí komise ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, podle nějž norská strana porušila slib, který během jednání s českými úřady dala. „Během jednání nám bylo opakovaně sdělováno, že pokud biologická rodina má zájem postarat se o děti, tak že adopce nepřichází v úvahu,“ řekl Zaorálek.

Černínský palác připravuje nótu, která bude adresována norské straně. „Budeme v ní tlumočit zklamání nad tím, jakým způsobem to bylo řešeno,“ uvedl Zaorálek.

Kvůli rozhodnutí si také už pozval norskou velvyslankyni v ČR Siri Ellen Sletnerovou, které bude tlumočit rozhořčení nad rozhodnutím norských úřadů. „Nerozumím tomu a nesmírně mi to vadí. Já respektuji jiné systémy, proto očekávám, že ostatní budou respektovat ten náš,“ dodal dále ministr zahraničí.

Podle poslankyně za TOP 09 Jitky Chalánkové, která se v řešení případu dlouhodobě angažovala, Sletnerová českou stranu dlouhodobě klamala. „Norská velvyslankyně opakovaně zdůraznila, že medializace případu není důvod pro odebrání dětí a nyní se v rozhodnutí Barnevernu právě medializací argumentuje,“ uvedla Chalánková.

Chalánková měla k dispozici celé kompletní znění rozhodnutí norských úřadů, nicméně s ohledem na Michalákovou nechtěla sdělit žádné detaily. „Detaily nechci zveřejnit. Paní Michaláková se bude odvolávat a mohlo by jí to poškodit,“ řekla poslankyně.

Norské úřady nevyhověly žádosti Michalákové, která žádala o navrácení dětí do vlastní péče. Stížnost, kterou podala již v prosinci loňského roku, Krajská komise pro sociálně právní ochranu dětí zamítla a naopak rozhodla ve shodě s protinávrhem úředníků Barnevernu. Ten požadoval, aby Michalákovou komise zbavila veškerých práv k oběma dětem a dala souhlas k adopci mladšího z nich pěstouny.

Čtěte také: Norové rozhodli: Michaláková své děti zpět nedostane