VIDEO: Podívejte se do 'Brány pekelné'

Krátké zprávy
Barbora Pánková
Sdílet:

Turkmenistán není mezi turisty příliš oblíbenou destinací. A rozhodl se to změnit. Cestovatele chce nalákat na hořící kráter v poušti, kterému se přezdívá „Brána do pekla“. Jáma vznikla propadem země při podzemních vrtech před více než čtyřiceti lety.

Uprostřed Karakumské poušti, která pokrývá většinu plochy Turkmenistánu, je možné narazit na obrovskou zlověstně vyhlížející jámu naplněnou ohněm. Místní pojmenovali kráter jako Derweze nebo Darvaza. Četné ohně jsou ve skutečnosti způsobeny hořlavým zemním plynem. Podle tamních politiků i akademiků je to ale ideální místo, které by mohlo posílit turistický ruch. O turkmenské zajímavosti informoval server RT s odkazem na agenturu AFP.

Kráter je 60 metrů široký a 20 metrů hluboký. Vznikl pravděpodobně při nehodě v roce 1971 během provádění podzemních vrtů za účelem odhalení zásob zemního plynu. Došlo ale k nehodě a země se na místě propadla. Geologové se domnívali, že by plyn mohl představovat nebezpečí pro místní obyvatele i zvířata, a tak v kráteru zapálili oheň s tím, že plyn brzy vyhoří. K tomu však ani po čtyřiceti letech nedošlo.

V roce 2004 bylo rozhodnuto, že jáma Derweze hořela už dost dlouho a je načase zasypat ji. Nicméně o deset let později pro ni místní autority našli jiné využití. „Hořící kráter přitahuje každým rokem stále více pozornosti, především mezi zahraničními turisty,“ řekl místní politický představitel pro cestovní ruch. O „Dveře do pekla“ mají podle serveru RT zájem také eko-turisté a vědci.

Turisté ale mají po návštěvě kráteru smíšené pocity. Někteří jsou pohoršeni tím, že Turkmeni nechali plyn v jámě hořet dlouhá léta, jiné místo přiměje k modlitbě. Podle dalších „Brána do pekla“ doslova bere dech, napsala AFP.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit