Babiš běsnil: Dobře víte, jak fungují média. Vliv inzerentů, vliv majitelů...

Babiš běsnil: Dobře víte, jak fungují média. Vliv inzerentů, vliv majitelů...NOVÉ
Andrej Babiš. Foto: FOTO: Jan Zatorsky
Domov

EMOTIVNÍ VYSTOUPENÍ VICEPREMIÉRA

vb Echo24

Lháři v Poslanecké sněmovně, vliv majitelů na obsah médií, návštěva centrály CIA. To všechno jsou témata, na která zabrousil ministr financí Andrej Babiš během středečního více než půlhodinového vystoupení, kterým reagoval na schválení zákona o střetu zájmů. Babiš, který hovořil velmi emotivně, se místy dostal do sporu i se sebou samým. Deník Echo24 vybral vicepremiérovy nejzajímavější výroky.

Babiš si v jednu chvíli stěžoval, že jeho firmy, které zaměstnávají přes 35 tisíc lidí, přijdou o evropské dotace. „Všechny zemědělské firmy Agrofertu budou ve ztrátě 280 milionů. Co mají potom udělat s těmi zaměstnanci?“ položil otázku Babiš. V jiné části toho samého vystoupení však obrátil a řekl, že „Agrofert určitě není závislý na zemědělských dotacích“.

Obzvláště ostře se šéf hnutí ANO vymezil proti premiéru Bohuslavu Sobotkovi. „Tak jak podrazil prezidenta Zemana u volby za prezidenta v Poslanecké sněmovně, když ještě rozhodovala, tak teď podrazil mě,“ prohlásil. Připomněl tak hlasování v roce 2003, kdy v tajné volbě nedala část poslanců ČSSD hlasy svému bývalému předsedovi, i když byl stranickým kandidátem.

‚Sedí tam několik lhářů‘

Premiéra Sobotku – stejně jako šéfa TOP 09 Miroslava Kalouska – pak vicepremiér nepřímo označil za loutkovodiče. „Ano, protože to je (zákon o střetu zájmů) z dílny těch loutek Kalouska a Sobotky. Ty loutky jsou Plíšek a Chvojka,“ uvedl Babiš.

Zjevně narážel na poslance TOP 09 Martina Plíška a ministra Jana Chvojku (ČSSD). Tito dva muži totiž stáli za pozměňovacími návrhy zákona, který omezuje podnikání členů vlády a zakazuje jim vlastnit některá média.

Kromě Chvojky a Plíška se ale Babiš ohradil i vůči dalším politikům. „Pokud jsem jednou v rozhovoru říkal, že v Poslanecké sněmovně sedí pět až šest zlodějů, a za tím si stojím, tak po dnešní rozpravě musím říct, že tam sedí několik lhářů a na prvním místě to jsou poslanci Kalousek, (Michal) Kučera (TOP 09) a (Jan) Birke (ČSSD),“ řekl Babiš. „Je skandální, že vůbec lidi volí do Poslanecké sněmovny takové lháře,“ prohlásil.

Dotčení poslanci Birke a Kučera se následně proti Babišovým slovům ohradili. Birke vicepremiéra vyzval, ať své obvinění podepře důkazy, nebo ať se omluví. Kučera pro změnu uvedl, že obvinění ze strany „bývalého komunisty“ považuje za pochvalu.

Čtěte také: Že jsem lhář? Ať to Babiš doloží, nebo se omluví, říká poslanec Birke

‚Dobře víte, jak fungují média‘

Zmínil se ale i o fungování médií. „Jsem nejsledovanější osoba v zemi. O mně se permanentně vymýšlejí lži. Máme tu mediální prostor, kdo je financuje? Dobře víte, jak fungují média. Vliv inzerentů, vliv majitelů,“ uvedl Babiš, který je sám vlastníkem vydavatelství Mafra, jež vydává například deníky Mladá fronta Dnes a Lidové noviny.

V Babišově monologu ale došlo i na „tradiční politické strany“ spojené s „tradiční korupcí“. „A můžu tady prohlásit, že od vstupu do politiky jsem nikdy nezískal žádnou výhodu, že jsem se choval podle zákona o střetu zájmů. A proto já budu obhajovat svoje práva. Protože je přece nenormální, aby tradiční politické strany, které jsou prohnilé tradiční korupcí, tady uzavřely prostor pro lidi, kteří v životě něco dokázali a kteří by chtěli jít pomoci naší zemi,“ prohlásil Babiš na tiskové konferenci.

Babiš si také postěžoval, že Evropa nemá politiky jako byl francouzský prezident Charles de Gaulle nebo britský ministerský předseda Winston Churchill. „Rusko je problém, ale otázkou je, co je priorita. Informace o tom, že jsem jinak orientovaný, zásadně odmítám. Já jsem byl v centrále Pentagonu. Já jsem byl v centrále CIA,“ uvedl.

Zákon o střetu zájmů sněmovnou prošel ve středu, když poslanci přehlasovali prezidentské veto Miloše Zemana. Zákon podpořili poslanci většiny sněmovních stran. Proti hlasovali zástupci ANO a hnutí Svoboda a přímá demokracie. Poslanci za Úsvit se hlasování zdrželi.

Podle zákona nebudou mít přístup k veřejným zakázkám, nenárokovým dotacím a investičním pobídkám společnosti, v nichž členové kabinetu drží nejméně čtvrtinový podíl. Babiš nyní vlastní skupinu Agrofert stoprocentně. Agrofert je největší producent v českém zemědělství a potravinářství, dvojka v chemickém průmyslu a významný subjekt i v lesnictví a médiích. Koncern zaměstnává víc než 34.000 lidí, jeho nekonsolidované tržby loni byly 214 miliard Kč.

Čtěte také: Lex Babiš? Dotace i vliv ministr financí asi stejně neztratí

Související články