Že jsem lhář? Ať to Babiš doloží, nebo se omluví, říká poslanec Birke
'URÁŽÍ TY, S NIMIŽ NESOUHLASÍ'
Poslanec Jan Birke (ČSSD) se ostře ohradil proti vicepremiérovi Andreji Babišovi, který ho ve středu označil za lháře. Birke šéfa hnutí ANO vyzval, aby své obvinění doložil, jinak bude požadovat omluvu. Na obvinění ze strany Babiše reagoval i poslanec Michal Kučera (TOP 09). Ten uvedl, že obvinění od „bývalého komunisty“ považuje za pochvalu.
Andrej Babiš se do dvojice poslanců obul během středečního jednání Poslanecké sněmovny, kdy se hlasovalo o takzvaném lex Bebiš, tedy zákonu o střetu zájmů. Ten omezuje podnikání členů vlády a zakazuje jim vlastnit některá média.
„Pokud jsem jednou v rozhovoru říkal, že v Poslanecké sněmovně sedí pět až šest zlodějů, a za tím si stojím, tak po dnešní rozpravě musím říct, že tam sedí několik lhářů a na prvním místě to jsou poslanci Kalousek, (Michal) Kučera (TOP 09) a (Jan) Birke (ČSSD),“ řekl Babiš. „Je skandální, že vůbec lidi volí do Poslanecké sněmovny takové lháře,“ prohlásil.
Poslanec Birke v reakci na to vyzval Babiše, aby neobviňoval jiné lidi bez důkazu. „Veřejné urážení je pro něj zřejmě způsob, jak se vyrovnává s těmi, kdo s ním nesouhlasí. Mnozí si možná na jeho urážky zvykli a stékají po nich jako dešťová voda pro hroší kůži. To ale není můj případ,“ uvedl v prohlášení, které je dostupné na webu ČSSD.
„Odmítám se smířit s tím, že mě někdo veřejně před zraky celého národa, tedy i mé rodiny a mých dětí, označuje bez důkazů za lháře: pane Babiši dokažte, že jsem lhář, nebo se omluvte!“ dodal Birke.
Ostře na Babišova slova reagoval i další dotčený politik – poslanec TOP 09 Michal Kučera. „Tak Babiš o mně říká, že jsem lhář a zoufalec… Od bývalého komunisty a StBáka to považuju za pochvalu,“ napsal na Facebook.
Prezident Miloš Zeman zákon o střetu zájmů vetoval a předem oznámil, že pokud poslanci jeho veto přehlasují, jak se ve středu stalo, podá na zákon ústavní stížnost. Babiš ve středu řekl, že s prezidentem na ústavní stížnosti dohodnutý není. Počítá ale s tím, že stížnost podají poslanci ANO.
Podle zákona o střetu zájmů by Babišovy firmy přišly o možnost ucházet se o nenárokové dotace, o veřejné zakázky a o investiční pobídky. Vicepremiér se jich proto chce zbavit. Způsob, jak to udělá, ale ve středu neprozradil. „Strukturu jako Agrofert převést nebo prodat je velice složité, bude to velice nákladné. Já vám k tomu nic neřeknu, protože v této chvíli to ani sám nevím,“ řekl.
V médiích se nicméně v posledních dnech objevily zprávy, že Babiš se chystá Agrofert převést do takzvaného svěřenského fondu.