Islámský stát chystal útoky v Mnichově. Policie zastavila vlaky

sebevražedné útoky na nádraží?

Islámský stát chystal útoky v Mnichově. Policie zastavila vlakyAKTUALIZOVÁNO 1
Svět

Echo24

Policie v Mnichově krátce před silvestrovskou půlnocí varovala před bezprostředně hrozícím teroristickým útokem v bavorské metropoli. Atentát podle úřadů plánovalo radikální hnutí Islámský stát; pět až sedm lidí se prý chystalo spáchat sebevražedný útok. Dnes brzy ráno policie uvolnila provoz na obou evakuovaných mnichovských nádražích, která se měla stát terčem.

„Máme konkrétní informace, které jasně ukazují na riziko teroristického útoku v Mnichově, zvláště vůči hlavnímu nádraží a železniční stanici Pasing,“ uvedla policie ve čtvrtek v prohlášení. Dodala, že informace o hrozícím atentátu považuje za „vážné a věrohodné“.

Varování od tajných služeb: jde o radikály z Iráku a Sýrie

Za teroristickým spiknutím stálo podle bavorského ministra vnitra Joachima Herrmanna patrně radikální hnutí Islámský stát. Německo dostalo od spřátelených zpravodajských služeb několik hodin před půlnocí varování, že v Mnichově chystají útok radikálové z Iráku a Sýrie. Obdrželo i jména některých podezřelých, ale úřady je nedokázaly dopadnout ani lokalizovat a nevědí, zda jsou vůbec na německém území, upřesnil pak odpoledne na tiskové konferenci mnichovský policejní šéf Hubertus Andrä. 

Policie proto v noci hlavní nádraží i stanici Pasing na západním předměstí uzavřela a občanům vzkázala, aby se vyhnuli místům, kde je velká koncentrace lidí. Nový rok přesto podle agentury DPA přivítaly v ulicích Mnichova tisíce lidí. 

Po několika hodinách se rozjely vlaky i metro na stanicích hlavní nádraží a Pasing. Policie tam podle agentury DPA provádí namátkové kontroly. „Jsme šťastní, že se v noci nic nestalo. Vyšetřování pokračuje a my budeme nadále bdělí,“ uvedla mnichovská policie na svém twitteru.

Zvýšená bezpečnostní opatření panovala o silvestrovské noci především v Bruselu, kde radnice kvůli hrozbě teroristického útoku zrušila plánovaný ohňostroj, a v Paříži, kde po teroristických útocích doprovázela silvestrovské a novoroční oslavy bezpříkladná mobilizace bezpečnostních sil.

Čtěte také: Nový rok ve stínu teroru. Paříž či Brusel slavily bez ohňostrojů

Mnichov je na pokraji. Za sobotu dorazilo 12 200 uprchlíků 

Islámský stát odebírá orgány zajatcům, vyplývá z dokumentu