Nový rok ve stínu teroru. Paříž či Brusel slavily bez ohňostrojů

jak se (ne)slavil nový rok

Nový rok ve stínu teroru. Paříž či Brusel slavily bez ohňostrojůOBRAZEM
V Paříži nahradila ohňostroj pětiminutová světelná projekce na Vítězném oblouku. Foto: FOTO: Repro Twitter
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Svět má za sebou silvestrovské a novoroční oslavy, které prakticky všude provázela mimořádná bezpečnostní opatření vyvolaná obavami z možnosti teroristických útoků. Brusel či Paříž kupříkladu odvolaly tradiční ohňostroje. Novoroční oslavy v německém Mnichově zastínila hrozba bezprostředního teroristického atentátu, před nímž policie varovala krátce před silvestrovskou půlnocí. Na newyorském Times Square přihlíželo tradičnímu spouštění křišťálové koule o půlnoci více než milion lidí.

Ve francouzské metropoli, kde po listopadových atentátech panovala stejně jako ve zbytku země zvýšená bezpečnostní opatření, nahradila ohňostroj pětiminutová světelná projekce na Vítězném oblouku. Show byla přenášena na obrazovky rozmístěné podél slavné třídy Champs-Élysées.

V Bruselu se navzdory napjaté bezpečnostní situaci pohybovalo v centru mnoho místních i turistů. Policie kontrolovala návštěvníky, kteří mířili na historické centrální náměstí Grand Place, informovala belgická média.

Půlnoc po odbití Big Benu oslavil také Londýn. Desítky tisíc lidí sledovaly z břehů Temže velkolepý ohňostroj u obřího vyhlídkového kola zvaného Londýnské oko. Přímo u řeky ale byli jen ti, kdo si v předstihu koupili vstupenku, ostatní museli sledovat světelnou show z větší vzdálenosti. Podobně jako v Bruselu a Paříži byla i v britské metropoli znát silná policejní přítomnost, jen v centrálním Londýně bylo podle agentury DPA nasazeno 3000 policistů.

Více než milion lidí oslavil v noci na pátek příchod Nového roku na newyorském náměstí Times Square. Oslavy se odehrály bez komplikací za bezprecedentních bezpečnostních opatření, napsala agentura Reuters.

Nejrozsáhlejší novoroční oslavy v největším městě Spojených států byly provázeny tradičním spuštěním křišťálové koule o půlnoci a také ohňostroji. Na Times Square i kolem náměstí bylo podle agentury AFP mobilizováno na 6000 policistů, což je nejvíc v historii kvůli akci tohoto druhu.

Velkolepé oslavy se konaly kupříkladu v brazilském Rio de Janeiru, kde lidé vyrazili sledovat ohňostroje na pláže v plavkách a s lahvemi šumivých vín v ruce. Podle AFP se jenom na slavné pláži Copacabana shromáždily dva miliony lidí, aby přihlíželi obří pyrotechnické přehlídce.

Rok 2016 přivítali i lidé v dalších velkoměstech amerického kontinentu. V centru Mexika přes 70 000 lidí slavilo Nový rok v doprovodu hudby populární folklorní kapely Los Tigres del Norte.

Nový rok už ve čtvrtek oslavily lidé v Asii, v Austrálii a na Novém Zélandu. Největší oslavy podle očekávání vypukly v australském Sydney, ke kterému se připojily například Tokio a Peking. V centru Dubaje zachvátil několik hodin před začátkem novoročních oslav luxusní hotel Address Downtown rozsáhlý požár, novoroční slavnost však neohrozil a o půlnoci místního času (čtvrtek 21 hodin SEČ) se nad městem podle plánu rozzářil ohňostroj.

Čtěte také: V centru Dubaje hořel luxusní hotel. Hosté vyvázli

Jako první přivítali příchod roku 2016 obyvatelé Samoy a Vánočního ostrova v Tichomoří: díky časovému posunu se tak stalo ve čtvrtek v 11 hodin středoevropského času. Nejdéle si naopak na novoroční přípitek počkají lidé na souostroví Americká Samoa, kde rok 2016 nastane až ve 12 hodin SEČ. O hodinu později vstoupí do nového roku i dva neobydlené tichomořské ostrovy – Bakerův a Howlandův.

Čtěte také: Islámský stát chystal útoky v Mnichově. Policie zastavila vlaky

Teroristé chtěli na Silvestra zaútočit v centru Bruselu

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články