Mám sílu rozbít staré pořádky, ukončím chaos, vzkazuje „budoucí“ rakouský kancléř

Ambiciozní Kurz představil své plány

Mám sílu rozbít staré pořádky, ukončím chaos, vzkazuje „budoucí“ rakouský kancléřNOVÉ
Sebastian Kurz Foto:

Foto: Reuters Pictures

Svět

red, jh

Ráznější migrační politika, posílení pozice Rakouska na mezinárodní scéně, zabránění tureckému vměšování do voleb v Evropě. To jsou hlavní body vize, o niž se s nedělním vydáním listu Die Welt podělil rakouský ministr zahraničí a předseda Rakouské lidové strany Sebastian Kurz. Muž, který má našlápnuto stát se po říjnových volbách ve svých 30 letech nejmladším kancléřem Rakouska.

„Mám vůli a sílu rozbít staré pořádky,“ sdělil Kurz německým novinám. Pokud by post kancléře získal, jako první by se zaměřil na způsob, jakým Evropská unie nakládá s přívalem migrantů na evropskou půdu. Aby zabránil zmatkům, které v otázce panují, plánuje zrušit „ekonomickou migraci“ a to tak, že naváže užší spolupráci s libyjskou vládou a uzavře tzv. Balkánskou migrační trasu, kterou uprchlíci využívají při přechodu z Řecka do západní Evropy. Kurz na zpřísnění pravidel tlačí už několik let.

Upozornil ale na fakt, že je velký rozdíl mezi ekonomickými migranty a lidmi, kteří prchají z oblastí postižených válkou, jako je Sýrie. V reakci na hlasy označující jeho postoj za „tvrdý“, se ohradil: „Chci zastavit pouze nelegální a nekontrolovanou migraci. Plně podporuji poskytování pomoci těm státům, které ji potřebují, stejně jako vytváření cest pro migraci legální.“

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Poukázal také na problém nestátních neziskových organizací, jejichž přičinění v migrační krizi údajně jen vytváří chaos. „Některé neziskové organizace se tím, že zasahují u lodí ilegálně převážejících migranty, pravděpodobně snaží situaci zlepšit,“ říká Kurz, „ve skutečnosti však nepřinášejí žádné pozitivní výsledky, nýbrž jen chaos“.

Kurz se rovněž nechal slyšet, že Rakousko ani Německo nebudou tolerovat jakékoliv zahraniční pokusy ovlivnit tamější nadcházející volby. Reagoval primárně na čtvrteční prohlášení tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, v němž vyzval turecké voliče v Německu, aby ve volbách udělili politickým stranám lekci a aby nevolili kancléřku Angelu Merkelovu a další „nepřátele Turecka“.

Lídr rakouských lidovců pro něj má jasnou zprávu: Držte se dál od voleb v Evropě. „Jestli prezident Erdogan nebo někdo z jeho ministrů plánuje něco podobného při příležitosti nadcházejících voleb v Rakousku, rád bych jim dal jasně najevo, že žádné takové vměšování nebudeme akceptovat,“ cituje Kurze server Deutsche Welle.

Sebastian Kurz patří k nejviditelnějším jménům rakouské politiky. V roce 2013 se tento ambiciozní muž stal v pouhých sedmadvaceti letech nejmladším ministrem zahraničí v historii Rakouska. Na začátku letoška se dostal do čela jedné z tamějších nejsilnějších stran, Rakouské lidové strany, která vládne v koalici společně s levicovými rakouskými socialisty. Kurz je také považován za favorita v blížících se říjnových volbách a za jasnou volbu pro příštího kancléře.

Čtěte také: Kurz pevně uchopil lidovou stranu a rozbijí rakouskou koalici

Erdogan zasáhl do německých voleb: Nevolte Merkelovou, vyzval Turky