Erdogan zasáhl do německých voleb: Nevolte Merkelovou, vyzval Turky

Erdoganovo ostré prohlášení

Erdogan zasáhl do německých voleb: Nevolte Merkelovou, vyzval TurkyNOVÉ
Prezident Erdogan Foto:

Foto: Shutterstock

Svět

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vyzval turecké voliče v Německu, aby ve volbách udělili politickým stranám lekci a aby nevolili kancléřku Angelu Merkelovu a další „nepřátele Turecka“. Německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel Erdoganova slova označil za „hrubé vměšování“ do předvolebního boje a za „ošklivou hru“. Parlamentní volby budou v Německu 24. září.

 

Erdogan dnes prohlásil, že hlavní příčinou současné krize mezi Berlínem a Ankarou je boj o voliče. Turci s volebním právem by podle něj neměli dávat hlas tureckým nepřátelům. K těm prezident řadí Merkelovou, šéfa koaličních socialistů Martina Schulze i opoziční Zelené. Erdogan také řekl, že Německo porušuje normy Evropské unie.

Nezvykle ostře reagoval na Erdoganova slova německý ministr zahraničí Gabriel. „Toto hrubé vměšování do německého předvolebního boje ukazuje, že chce Erdogan štvát lidi v Německu proti sobě,“ řekl. Výroky tureckého prezidenta dál označil za „nebývalý zásah do suverenity“ Německa a za „ošklivou hru“.

Šéf německé diplomacie rovněž vyzval všechny Turky v Německu, aby se voleb zúčastnili. „Je jedno, jakého jsme původu, je jedno, jaký pas máme: Všichni jsme společně občankami a občany demokratické a svobodné země,“ uvedl. Pobouřeně reagoval také předseda sociální demokracie a kandidát na kancléře Martin Schulz. Podle něj Erdogan už přišel o veškerou soudnost.

Také předseda turecké obce v Německu Gökay Sofuoglu vyzval Turky žijící v Německu, aby se spolkových voleb navzdory Erdoganovým slovům zúčastnili. „Nepotřebujeme, aby nás někdo poučoval v otázkách demokracie,“ řekl.

V Německu je podle agentury Reuters zhruba milion tureckých voličů. Předvolební průzkumy dávají největší šanci na vítězství kancléřčině konzervativní koalici CDU/CSU, která má nyní šanci získat 39 procent hlasů, zatímco Schulzovým sociálním demokratům průzkumy slibují o 16 procentních bodů méně. Zelení mají nyní naději na osm procent hlasů.

Čtěte také:  „Cílem Erdogana je islamizovat také Německo a Evropu“

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.