Občané proti EET. Tisíce jich podepisují petice. Doufají, že Babiš ustoupí

Občanský boj proti EET

Občané proti EET. Tisíce jich podepisují petice. Doufají, že Babiš ustoupíAKTUALIZOVÁNO 1
Domov

Michaela Cápová

Proti elektronické evidenci tržeb se bouří nejen opozice v čele s TOP 09 a ODS, ale také živnostníci a drobní podnikatelé, kterých se dotkne nejvíce. Tisíce z nich se podepisují pod petice s cílem okamžitě zrušit EET, nebo z něj alespoň vyjmout právě drobné podnikatele, kterým podle nich novinka zničí živnost. Někteří z nich jsou přesvědčení, že zavedení EET „zlomí vaz“ Andreji Babišovi.

„Každý den nám teď chodí okolo tisícovky podpisů. Ve čtvrtek jsme jich měli 7 tisíc, v pondělí 9 002 a dalších 400 je na cestě z Chebu,“ uvedl pro Echo24.cz Ivo Hucl, iniciátor Petice za zrušení zákona č.112/2016 Sb., o evidenci tržeb. Hucl dodal, že první várku podepsaných petičních archů předá sněmovnímu petičnímu výboru 1. prosince, tedy v den, kdy startuje 1. vlna ostrého provozu EET.

„Ani po tomto datu ale se sběrem podpisů neskončíme a petici necháme v oběhu. Druhou várku podpisů odevzdáme 1. března 2017,“ řekl iniciátor petice z Plzeňska s tím, že pod peticí má také podpisy 14 senátorů a zhruba 20 starostů obcí a měst. Hucl je přesvědčený, že dříve či později dosáhnou podpisy hranice 10 tisíc, která ze zákona zaručuje, že se jí bude zabývat petiční výbor v tzv. veřejném projednávání.

‚Babiš nakonec odstoupí‘

Dalším občanem, který organizuje sběr podpisů, je Martin Měchura, drobný živnostník z jižních Čech. „Sběr jsem zahájil v pátek 18. listopadu. Je to velmi náročné, po týdnu mám zhruba 750 podpisů,“ řekl pro Echo24.cz s tím, že definitivní termín pro konec podpisů si nestanovil. „Do spuštění 1. vlny to už nestíháme, ale rádi bychom to zvládli do Vánoc,“ dodal a uvedl, že je domluvený s opozičními senátory a poslanci, kteří jeho petici předloží na výborech.

Měchura obchází pouze malé provozovny, protože jeho petice s názvem Úleva od EET pro drobné podnikatele je zaměřena na podporu těchto živnostníků hlavně z malých obcí a měst. „To, že ANO ve středu uvedlo, že plánuje, aby drobní živnostníci byli z EET vyjmuti, vítám, ale hranici obratu 250 tisíc korun ročně pokládám za nesmyslnou. Stejně jako celé EET,“ dodal Měchura, který si myslí, že spuštění EET donutí Andreje Babiše k odstoupení z funkce ministra financí.

S tím částečně souhlasí také Ivo Hucl. „Myslím si, že souhrnný tlak na vládní představitele v oblasti elektronické evidence a naprostá nepřipravenost a hloupost celého systému EET způsobila, že pan Babiš začíná trochu couvat a snaží se prosadit další výjimky,“ uvedl s odkazem na středeční koaliční jednání, při němž Andrej Babiš přednesl návrh, aby EET neplatilo pro živnostníky do 250 tisíc korun obratu ročně a e-shopy.

‚Je to nehoráznost‘

Za další peticí proti EET, tentokrát elektronickou, stojí iniciativa Občanské liberální hnutí. „Petice běží od května loňského roku. Zatím pod ní máme něco přes tisíc podpisů, ale počet není důležitý. Chceme hlavně poukázat na to, že je tu něco špatně,“ řekl za iniciativu Petr Suda. Suda pro Echo24.cz dodal, že petici ani nemíní předkládat zákonodárcům. „Není ji komu dávat. Pokud budou poslanci a senátoři hlasovat podle dohod a podle svých šéfů, a nebudou ochotní se na EET kriticky podívat, není se o čem bavit,“ uvedl.

Petr Suda je přesvědčen o tom, že zavedení EET není bojem s šedou ekonomikou, jak to je prezentováno. „Je to nehoráznost. Lidem to podnikání a živnost už nic nevrátí, přitom největší daňové úniky probíhají u velikých koncernů,“ řekl. Podle něj je elektronická evidence špatně, i kdyby kvůli ní skončil jen jediný podnikatel. „Úkolem státu je přece malé a střední podnikání podporovat a snažit se o udržení rovného podnikatelského prostředí pro všechny,“ dodal.

EET kritizuje dlouhodobě, už v průběhu celého legislativního procesu, pravicová opozice. Středeční Babišovy návrhy o výjimkách považuje za důkaz, že EET není dobrým krokem. TOP 09 vládu vyzvala, ať celý projekt zastaví. Předseda ODS Petr Fiala řekl, že jeho strana přijde s návrhem, který EET kompletně zruší. Šéf Starostů a nezávislých Petr Gazdík zase uvedl, že vláda mohla „likvidačním dopadům zákona předejít“, kdyby se nad nimi zamyslela. Strana usiluje o vynětí drobných živnostníků ze systému.

Čtěte také:

Petice proti EET. Její autor žádá okamžité zrušení elektronické evidence

Podnikatelé: Zavřete provozovny a pojďte na Václavák protestovat proti EET