Že má Klausová skončit? Hloupost byrokracie, míní Zeman
Služební zákon
Současné problémy české diplomacie se služebním zákonem, který požaduje konec velvyslanců starších 70 let, jsou primárně záležitostí ministerstva zahraničí a prezident do nich nechce nijak zasahovat. Norma přitom bude znamenat například konec velvyslankyně na Slovensku Livie Klausové, jejíž výjezd prosadil právě Miloš Zeman. Pokud ale ustanovení zasáhne i velvyslankyni v Sýrii, půjde podle hlavy státu o otázku hlouposti naší byrokracie. Prezident to řekl na páteční tiskové konferenci po návštěvě Královéhradeckého kraje.
Že musí velvyslankyně na Slovensku a v Sýrii do konce letošního roku skončit, vyplývá ze služebního zákona. Norma účinná od letošního ledna totiž obsahuje pasáž, která stanovuje horní věkovou hranici pro úředníky na 70 let. A jak zjistil deník ECHO24.cz, zákon se vztahuje i na české ambasadory.
Prezident nechce nijak zasahovat do právního výkladu, podle kterého budou muset velvyslanci nad 70 let končit. Zdůraznil ale, že kromě Klausové skončí také Eva Filipi, která je velvyslankyní v Sýrii. A právě v Damašku funguje české velvyslanectví jako takzvané „protective power“ a zastupuje Spojené státy.
„V podstatě to znamená, že naše ambasáda tam hraje jakousi syntetickou a koordinační roli. Kterou až dosud vykonávala paní velvyslankyně Filipi zvící 71 let. Vykonávala ji skvěle, já bych ji chtěl na dálku pozdravit. A jestli i ji semele úřední šiml, aniž bychom věděli, koho za ni poslat, pak to bude jenom otázka hlouposti naší byrokracie,“ prohlásil Zeman.
Prezident si neodpustil ani jeden ze svých bonmotů, když komentoval, jestli ustanovení není vůči starším úředníkům diskriminační: „Znám lidi, kterým bych zakázal výkon jejich povolání po uplynutí 50 let věku a dokonce znám naprosté výjimky, kde bych tento limit snížil na 40 let.“
Hrad: Jedinou možností je důchod
Nechtěnou novinku, kterou přináší služební zákon, v těchto dnech intenzivně řeší na ministerstvu zahraničí.
„V tuto chvíli jsou v pozici velvyslanců pouze dva, kterým je přes sedmdesát let a kterým tak zanikne služební poměr. Týká se to Slovenska a Sýrie,“ potvrdil ve čtvrtek deníku náměstek ministra zahraničí pro provozní a konzulární záležitosti Lukáš Kaucký (ČSSD). Ministerstvo prý s tím, že oba velvyslanci do 31. prosince budou muset ve služebním poměru skončit, nemůže nic dělat.
Na tom se resort shoduje s názorem Hradu. Šéf jeho zahraničního odboru a bývalý velvyslanec Hynek Kmoníček je přesvědčen, že současná situace nemá řešení. „Nevidím tam žádnou jinou možnost, než je odchod do důchodu,“ řekl v pátek Kmoníček deníku ECHO24.cz.
Budoucí náprava podle něj bude možná pomocí zákona o zahraniční státní službě. Na ten ale Česko už řadu let marně čeká.
Služební zákon zřejmě přinese české diplomacii ještě řadu dalších problémů. Jak připouští náměstek Lukáš Kaucký, autoři zákona nebrali specifika ministerstva zahraničí příliš v potaz.
Více čtěte: Klausová má skončit v Bratislavě. Kvůli věku a služebnímu zákonu
Manželka bývalého prezidenta Václava Klause je velvyslankyní na Slovensku od prosince 2013. Její výjezd prosadil právě prezident Miloš Zeman, kterého Klausová předtím podpořila ve volbě hlavy státu. Zemanovu záměru původně oponoval ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09), který mimo jiné kritizoval její vysoký věk. Pád Nečasovy vlády a nástup prezidentského kabinetu Jiřího Rusnoka ale definitivně otevřel Klausové do Bratislavy dveře.