Syrové fotky z fronty: jak povstalci získali Debalceve

Na ukrajinské frontě

Syrové fotky z fronty: jak povstalci získali DebalceveFOTOGALERIE 10
Galerie

mz Echo24

Debalceve a okolí. To je místo velké středeční porážky ukrajinské armády, která pod tlakem povstalců musela vyklidit důležitou dopravní křižovatku. Fotografovi Maxu Avdeevovi se povedlo dostat mezi členy První slavjanské brigády Doněcké lidové republiky a zachytit krutou válečnou atmosféru, která v místě panuje. Mrtví lidé, tanky, spousta munice. Avdeev fotografie zhotovil pro server Buzzfeed ještě před středečním stažením armády. Server ECHO24.cz je publikuje s jejich laskavým svolením.

Podle informací Buzzfeedu jsou mezi povstalci hlavně lokální dobrovolníci ukrajinského původu. Na rozdíl od jejich velitelů, kteří jsou podle Avdeeva Rusové. Stejně jako muži, kteří na místo dováželi tanky a výzbroj.

„Už jednou jsme je pustili ven a teď se vrátili, aby s námi bojovali podruhé. V Debalceve jsme jim řekli, ať se vzdají, ale oni se nevzdali. Teď ven nepustíme už nikoho,“ říkal několik dní před stažením ukrajinské armády z místa Sergej, jeden z velitelů protivládních rebelů.

Ukrajinská armáda uvedla, že v posledních bojích o důležitý železniční uzel Debalceve padlo 22 vojáků a dalších 150 utrpělo zranění. Proruští separatisté, kteří odhadovali ztráty obklíčených ukrajinských jednotek na stovky a tisíce mužů, ohlásili zajetí 153 ukrajinských vojáků.

Max Avdeev je nezávislý fotograf a cestovatel, který se v současné chvíli intenzivně věnuje rusko-ukrajinskému konfliktu. Jeho práce je možné si prohlédnout zde.

Čtěte také: 22 padlých, tvrdí ukrajinská armáda. Povstalci: Jsou to stovky

Tvrdá kritika chaosu na frontě: nepřišly posily, velitel zmizel