1 Zemanova msta?

Nemám pochyby o tom, že se mě Hrad snaží zbavit, říká šéf Národní galerie

, NOVÉ

Témata: , ,

Jedná se o další prezidentovu snahu zasahovat do věcí, které mu nepřísluší, nebo o pouhou mediální spekulaci? Prezident Miloš Zeman měl údajně tlačit ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD), aby odvolal generálního ředitele Národní galerie Jiřího Fajta. Staněk patří k dlouhodobě kritizovaným a méně viditelným členům vlády.

V jeho souvislosti se proto stále častěji hovoří o možné výměně. V takovéto konstelaci se v médiích vyrojila spekulace o možném obchodu, který ministrovi nabídl prezident Miloš Zeman. Pokud by Staněk odvolal generálního ředitele Národní galerie Jiřího Fajta, dočkal by se prezidentovy podpory. S informací přišla Mladá fronta Dnes s odvoláním na své zdroje. Zeman a jeho okolí má s Fajtem problém dlouhodobě, například od roku 2015 jej odmítá jmenovat profesorem. Šéf galerie dodává, že Hrad se ho snaží zbavit nepřetržitě už několik let.

Samotný Fajt považuje zprávu za spekulaci. „Ke spekulacím se nehodlám vyjadřovat. Nemám žádné podobné indicie natož informace. S ministrem máme naprosto korektní vztahy a jsem přesvědčený o tom, že by mě o takových úvahách informoval jako prvního. Nic takového se však nestalo,“ uvedl generální ředitel Národní galerie pro Echo24.

Fajt ale nepochybuje, že se jej „Hrad“ snaží zbavit: „Nemám však žádných pochyb o tom, že snahy zbavit se mě jsou na Pražském hradě přítomné. Ostatně tomu tak bylo s různou intenzitou nepřetržitě od mého nástupu do Národní galerie před více jak čtyřmi lety. Rozličné pokusy o diskreditování mé osoby mě však nemohou zastavit v tom, abych před soudem obhájil svou pravdu a rozhodně se postavil za elementární principy demokratické společnosti, kterým je dodržování zákonnosti a ochrana akademických svobod. Můj soudní spor s prezidentem však nikdy neměl a nemá vliv na moje profesionální manažerské rozhodování v čele předního českého muzea umění.“

Pro Lidové noviny navíc Fajt dodal, že motivaci zbavit se ho, má především prezidentovo okolí: „Nevím, do jaké míry je v této záležitosti aktivní prezident, mám za to, že aktivnější budou někteří lidé z jeho okolí. A ti mohou mít nejrůznější motivace. Každopádně bude hlavní motivací odplata za otevřenou kritiku, u ostatních to mohou být nenaplněné ambice v Národní galerii, přerušení obchodních kontaktů s Národní galerií za mého řízení apod.“

Prezident měl ministrovi nabídku učinit během jednání minulou středu. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček tvrdí, že se tak nestalo. Na dotaz serveru Echo24 odkázal na svou tiskovou konferenci. „Tuto záležitost jsme společně s ministrem kultury vyloučili, pan prezident se s ministrem kultury bavil o církevních restitucích,“ pronesl Ovčáček před novináři.

Mladá fronta s odvoláním na své zdroje v ČSSD tvrdí, že je ministr ochoten nabídku přijmout. Podle Staňka se však jedná o nesmysl. „Jde o laciné a průhledné spekulace autora článku, které nestojí za komentář,“ uvedl Staněk pro Echo24.

Jiří Fajt leží v v Zemanově žaludku již dlouhé roky. V roce 2015 jej odmítl jmenovat profesorem. Prezident na jaře 2015 nepodepsal Fajtův jmenovací dekret společně s dekretem pro fyzika Ivana Ošťádala a politologa Jana Eichlera z Vysoké školy ekonomické. Zeman to zdůvodnil vážnými prohřešky těchto akademiků z minulosti.

Zeman nepodepsal Fajtův jmenovací dekret kvůli údajným vážným prohřeškům z minulosti. Kunsthistorikovi konkrétně vyčetl snahu o dohodu s bankou, aby část jejího sponzorského daru sloužila jako příspěvek k Fajtovu ředitelskému platu.

Čtěte také: Rozkol v pražské ANO? Stuchlík neuspěl ve volbách, ale chce do vedení hnutí

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.